Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Proszę o opinię w sprawię kawki.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
inesssss
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Czw Cze 23, 2011 9:53 am    Temat postu: Proszę o opinię w sprawię kawki. Odpowiedz z cytatem

Kilka dni temu znalazłam młodą kawkę. Byłam u weterynarza; okazało się ze to otwarte złamanie, ptak nie będzie nigdy już latał. Zostały mu podane antybiotyki.
Ptak jest energiczny, radosny, ciekawy, chętnie je.
Dowiadywałam sie o różnych miejscach, osrodkach w któych pomagają ptakom, jednak trafiałam na takie, gdzie opieka jest okresowa, konczy się wypuszczeniem zdrowego zwierzaka. Również pojawiały sie propozycje eutanazji, czego wolałąbym uniknąć. Również obawiam się, że zdrowa aczkolwiek kawka, która nigdy nie będzie latać i ktora zawsze już będzie potrzebowac opieki może stac się pokarmem w takim osrodku, dla innych dużych drapieżnikow. (moge się mylić, nie znam rzeczywistości)
Ostatecznie biorę również pod uwagę ze sama się zaopiekuje ptakiem, z pomocą rodziny.
Proszę o opinię na temat tej sytuacji.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Czw Cze 23, 2011 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj inesssss Smile
Cytat:
Dowiadywałam sie o różnych miejscach, osrodkach w któych pomagają ptakom, jednak trafiałam na takie, gdzie opieka jest okresowa, konczy się wypuszczeniem zdrowego zwierzaka. Również pojawiały sie propozycje eutanazji, czego wolałąbym uniknąć. Również obawiam się, że zdrowa aczkolwiek kawka, która nigdy nie będzie latać i ktora zawsze już będzie potrzebowac opieki może stac się pokarmem w takim osrodku, dla innych dużych drapieżnikow.
W wielu azylach dla ptaków jest na pewno problem ze zbyt dużą liczbą podopiecznych (ośrodków rehabilitacji ptaków jest wciąż za mało w stosunku do potrzeb), a ptak, którym trzeba się będzie opiekować dożywotnio, "zajmuje miejsce" dla tych, które mogą być wypuszczone. Ale czy pytałaś w azylach, które działają przy ogrodach zoologicznych? Na przykład w Warszawie jest tak, że ptaki, które nie nadają się do wypuszczenia na wolność, mogą trafić do ptaszarni, gdzie stają się po prostu częścią "ekspozycji", którą mogą oglądać zwiedzający. Kawka niestety nie jest jakimś rzadkim czy specjalnie pięknym ptakiem, więc nie wiem czy dla niej znajdzie się gdzieś miejsce na takich zasadach, no ale popytać możesz. I koniecznie zaznaczać, że nie chcesz się tylko "pozbyć kłopotu", bo wtedy mogą wziąć, ale faktycznie uśpić. Możesz zadzwonić do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, nie wiem czy oni nie mają tam miejsca, żeby takiego ptaka zabrać. Adresy różnych azyli są w przyklejonym temacie w tym dziale forum.
Zanim przejdę do kolejnych możliwości, to - tak dla porządku - wspomnę, że trzymanie dzikich ptaków bez stosownego zezwolenia jest niezgodne z prawem. Żeby móc trzymać u siebie takiego ptaka legalnie, trzeba się postarać o odpowiednie zezwolenia (nie orientuję się dokładnie, kto takowe wydaje, trzeba by postudiować ustawę o ochronie przyrody Wink ).
Drugie wyjście takie, żeby oddać kawkę jakiemuś hodowcy ptaków czy komuś, u kogo kawka mogłaby zamieszkać w wolierze, i najlepiej żeby ta osoba miała doświadczenie w opiece nad ptakami. Tutaj ktoś miał podobną historię: http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=449 Możesz popytać znajomych, weterynarzy, w sklepach zoologicznych...
Trzecie wyjście - możesz zaopiekować się kawką sama, tak jak pisałaś. Tylko to po pierwsze jest odpowiedzialność na całe życie kawki, czyli dość długo Wink Poza tym, wymaga trochę zachodu. Kawka nie powinna swobodnie poruszać się po mieszkaniu, bo po pierwsze - nie wydaje mi się, żeby dało się ją nauczyć czystości, a po drugie - to byłoby dla niej niebezpieczne, zawsze mogłaby się wcisnąć w jakiś kąt, zostać przytrzaśnięta drzwiami itp, itd. Z kolei całe życie w klatce to trochę smutny los dla bądź co bądź dzikiego ptaka. Kolejna sprawa, że powinniście być w kontakcie z weterynarzem znającym się na dzikich ptakach. Wielu weterynarzy niestety specjalizuje się raczej w zwierzętach domowych i z ptakami ma niewiele do czynienia. Natomiast kawka powinna być pod regularną kontrolą, dostawać odpowiednie witaminy, mieć zbilansowaną dietę. Słyszałam kiedyś historię o kawce, która była trzymana w mieszkaniu i - jak przypuszczam, z powodu złej diety - miała naprawdę poważne kłopoty ze zdrowiem (nie będę ich szczegółowo opisywać, bo to były raczej nieprzyjemne historie Confused ). Szkoda, żeby Twoją coś podobnego spotkało.

Takie widzę możliwe wyjścia z tej sytuacji. Najlepiej byłoby kawkę umieścić w zoo albo podobnym ośrodku, gdyby tylko któryś chciał ją przyjąć.
Daj znać, czy się udało znaleźć dom ptaszkowi.
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: