Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

wielkie spory o ochronê ptaków drapie¿nych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
fabianto
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 14 Paą 2011

PostWys│any: Pi▒ Paą 14, 2011 11:36 am    Temat postu: wielkie spory o ochron├¬ ptak├│w drapie┬┐nych Odpowiedz z cytatem

najpierw sie przywitam Wink witam !
no i temat dotyczy tego, ┬┐e "drapie┬┐nych" ptak├│w mamy coraz wiecej( przynajmniej tych pospolitych (myszo┬│├│w kruk sroka) a ofiar kt├│re im ulegaj┬▒ jest coraz mniej. teraz stawiam pytanie ! chroni├Ž czy nie ? prosi┬│ bym ┬┐eby wypowiada┬│y si├¬ osoby kompetentne w tym temacie a nie ekolodzy kt├│rzy chroni┬▒ przyrod├¬ zza monitora komputerowego
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Pi▒ Paą 14, 2011 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Im siê cz³owiek mniej wtr±ca w przyrodê tym lepiej. Znamienne jest, ¿e im bardziej dziewiczy obszar tym wiêcej i drapie¿ników i ich ofiar.
A kto Ci powiedzia┬│, ┬┐e myszo┬│├│w, sroka, kruk s┬▒ chronione? My┬Âliwi odstrzeliwuj┬▒ "jastrz├¬bie". Go┬│├¬biarze podobnie.
Zarzucasz ekologom dzia┬│anie zza monitora. A sam robisz to samo, nawet wstydzisz si├¬ poda├Ž z jakiego jeste┬ rejonu.
Kogo uwa┬┐asz za kompetentnego w temacie? Bo chyba nie naukowc├│w, kt├│rzy od lat tr┬▒bi┬▒, ┬┐e szczepionki przeciwko w┬Âciekli┬╝nie lis├│w to z┬│o i jest ich pono├Ž za du┬┐o? Tu nawet my┬Âliwi my┬Âl┬▒ podobnie...
Mo┬┐e w┬│a┬Âcicieli ps├│w puszczanych samopas? Ptaki drapie┬┐ne wy┬┐eraj┬▒ im posi┬│ek... Mo┬┐e w┬│a┬Âcicieli kot├│w, kt├│re z g┬│odu (nie licz┬▒c miski mleka) zjedz┬▒ nawet padlin├¬.
Piszesz "ofiar kt├│re im ulegaj┬▒" - a czy znasz wyniki bada├▒ czym si├¬ te ptaki od┬┐ywiaj┬▒? Co jest ich g┬│├│wnym sk┬│adnikiem diety? Bo podejrzewam, ┬┐e pisz┬▒c "ofiary" masz na my┬Âli kuropatwy, zaj┬▒ce, sarny. Polecam odszuka├Ž informacje o diecie kruk├│w, myszo┬│ow├│w, srok i wyci┬▒gn┬▒├Ž wnioski.
Rozumuj┬▒c w ten spos├│b jak Ty, to po kolei - w┬│a┬Âciciele staw├│w rybnych napisz┬▒ - zabija├Ž wydry i czaple, my┬Âliwi - wilki, rysie, rolnicy -... tu akurat poza pszczo┬│ami i d┬┐d┬┐ownicami chyba wszystko.

Ostatnio zmieniony przez Tomasz dnia Pi▒ Paą 14, 2011 3:47 pm, w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Pi▒ Paą 14, 2011 3:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisa│:

Kogo uwa┬┐asz za kompetentnego w temacie? Bo chyba nie naukowc├│w, kt├│rzy od lat tr┬▒bi┬▒, ┬┐e szczepionki przeciwko lisom to z┬│o i jest ich pono├Ž za du┬┐o? Tu nawet my┬Âliwi my┬Âl┬▒ podobnie...
Chodzi, jak si├¬ domy┬Âlam, oczywi┬Âcie o szczepionki przeciwko w┬Âciekli┬╝nie. Tutaj argumenty naukowc├│w, ┬┐e w┬Âcieklizna by┬│a czynnikiem limituj┬▒cym liczebno┬Â├Ž lis├│w, mnie przekonuj┬▒. Oczywi┬Âcie, szczepimy dla w┬│asnego bezpiecze├▒stwa, ale nie ma tak pi├¬knie, zeby to si├¬ odbywa┬│o bez ┬┐adnego wp┬│ywu na przyrod├¬.
Je┬Âli chodzi o ten temat to ostatnio ukaza┬│ si├¬ taki artyku┬│: http://wyborcza.pl/eko/1,113774,10371952,Kruki_do_odstrzalu__bo_przeszkadzaja_mysliwym.html
Te┬┐ jest wspomniane o krukach i ich diecie - w┬│a┬Ânie o tym o czym piszesz Tomaszu: kruki wcale nie s┬▒ "drapie┬┐nikami".
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Pi▒ Paą 14, 2011 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi├¬ki za wychwycenie b┬│├¬du:) Oczywi┬Âcie szczepionki przeciwko w┬Âciekli┬╝nie lis├│w.
Powrˇt do gˇry
fabianto
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 14 Paą 2011

PostWys│any: Czw Paą 20, 2011 1:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziwny go┬Â├Ž jestes ja tu pytanie zadaje a ty tak agresywnie odrazu...;|
chcesz to se sam siedz na tym forum jak wszystkich tak atakujesz. po 1 mysliwi nie strzelaj± do go³ebiarzy jedynie co to do go³êbia grzywacza.
do kruk├│ nie strzelaj┬▒ do jastrzebi nie strzelaj┬▒ nie wiem kto ci takich g┬│upot na opowiada┬│.
a to czym siê odrzywiaj± sroki to w ksi±zkach jest przepisywane wszystko ze staraych ksi±¿ek nikt nowych badañ nie robi bo i po co.
a widzialem sam na w┬│asne oczy jak sroki atakowa┬│y kota by┬│o to dla mnie dziwne zjawisko bo 1 raz widzia┬│em jak sroki pracuj┬▒ zespo┬│owo kilka sztuk sie zebra┬│o i jazda na niego oczywiscie kot nie by┬│ bez winy bo pierwszy zaatakowa┬│ pojedyncz┬▒ sroke jak mu z michy wyjada┬│a karme dla kot├│w 2 moze 3 minuty skrzeczenia i juz ich by┬│o multum...
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Czw Paą 20, 2011 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, gdzie Ty widzisz agresjê?
Cytat:
po 1 mysliwi nie strzelaj┬▒
- akurat wiem, ¿e strzelaj±, na pewno nie wszyscy,ale strzelaj±. Wiem co piszê.... A go³êbiarze - nie chodzi³o mi o jastrzêbia, tylko o hodowców go³êbi, którzy czêsto têpi± drapie¿niki.
Nie wiem, kto Ty jeste┬ ale jak co┬ piszesz - popieraj to konkretami (o ortografii te┬┐ nie wiesz za wiele). Badania na ca┬│ym ┬Âwiecie s┬▒ robione na bie┬┐┬▒co, jest mn├│stwo organizacji publikuj┬▒cych wyniki swoich bada├▒, nie sprzed wiek├│w.... Chocia┬┐ mo┬┐e rzeczywi┬Âcie kiedy┬ myszo┬│owy nie jad┬│y myszy (tylko st┬▒d ta nazwa...).
Jest jeszcze co┬ takiego jak w┬│asne obserwacje. Du┬┐o jestem w terenie i nigdy nie widzia┬│em ataku drapola na zaj┬▒ca, kuropatwy mia┬│em stado pod domem, myszo┬│├│w lata┬│ i nic im nie robi┬│. Dopiero wsiowe burki zrobi┬│y z nimi porz┬▒dek.
Co do sam na forum, nikt nikogo nie zmusza do wizyt tutaj. Jakkolwiek forum wielu ptakom ┬┐ycie uratowa┬│o. Forum jest dla mi┬│o┬Ânik├│w ptak├│w i przyrody, nie dla ludzi chc┬▒cych je odstrzeliwa├Ž.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Paą 20, 2011 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fabianto napisa│:

a to czym siê odrzywiaj± sroki to w ksi±zkach jest przepisywane wszystko ze staraych ksi±¿ek nikt nowych badañ nie robi bo i po co.

Badania nie by┬│y robione 500 ani 1000 lat temu, i nie widz├¬ powodu, ┬┐eby twierdzi├Ž, ┬┐e ptaki od czasu zrobienia tych bada├▒ zmieni┬│y zwyczaje ┬┐ywieniowe tak drastycznie, ┬┐e sta┬│y si├¬ z padlino┬┐erc├│w drapie┬┐nikami. Ale oczywi┬Âcie to, ┬┐e mnie si├¬ tak wydaje, nie znaczy ┬┐e tak nie mo┬┐e by├Ž. Tyle ┬┐e je┬┐eli uwa┬┐asz inaczej i chcesz kogo┬ przekona├Ž, ┬┐e masz racj├¬, to powiniene┬ sam zrobi├Ž badania lub znale┬╝├Ž wyniki potwierdzaj┬▒ce Twoje stanowisko. Inaczej Ty powiesz ┬┐e jest tak, ja powiem ┬┐e inaczej i dalej oboje nic nie wiemy.
Cytat:

a widzialem sam na w┬│asne oczy jak sroki atakowa┬│y kota by┬│o to dla mnie dziwne zjawisko bo 1 raz widzia┬│em jak sroki pracuj┬▒ zespo┬│owo kilka sztuk sie zebra┬│o i jazda na niego oczywiscie kot nie by┬│ bez winy bo pierwszy zaatakowa┬│ pojedyncz┬▒ sroke jak mu z michy wyjada┬│a karme dla kot├│w 2 moze 3 minuty skrzeczenia i juz ich by┬│o multum...

Jeste┬ pewien, ┬┐e te sroki chcia┬│y tego kota zje┬Â├Ž?... Bo je┬Âli to jest obserwacja na poparcie tego, ┬┐e s┬▒ drapie┬┐nikami, to tak by wynika┬│o Wink Sroki mog┬│y walczy├Ž o jedzenie, ale r├│wnie dobrze mog┬│y mie├Ž gdzie┬ w pobli┬┐u gniazdo (jaka to by┬│a pora roku?) Widzia┬│e┬ kiedy┬ kwiczo┬│y pikuj┬▒ce na wron├¬ albo srok├¬? Tak si├¬ zachowuj┬▒, gdy broni┬▒ gniazd.
Oddaj┬▒c sprawiedliwo┬Â├Ž w kwestii srok, one akurat s┬▒ poniek┬▒d drapie┬┐nikami - nie wiem, czy by┬│yby w stanie co┬ wi├¬kszego upolowa├Ž, ale rabuj┬▒ l├¬gi innych ptak├│w (zjadaj┬▒ jaja i piskl├¬ta). Jest ich du┬┐o w miastach, niekt├│rzy uwa┬┐aj┬▒ ┬┐e zagra┬┐aj┬▒ populacjom ptak├│w ┬Âpiewaj┬▒cych. To jest problem, nie potrafi├¬ powiedzie├Ž z czego on wynika, i jak go rozwi┬▒za├Ž. Nie zmienia to faktu, ┬┐e kruki o kt├│rych pisali┬Âmy, s┬▒ padlino┬┐ercami wed┬│ug przeprowadzanych bada├▒.
Jeszcze jedna sprawa - nawet je┬Âli zwierz├¬ jest w stanie upolowa├Ž inne zwierz├¬, to trzeba te┬┐ bra├Ž pod uwag├¬ jak cz├¬sto mu si├¬ to zdarza i czy faktycznie zagra┬┐a populacji potencjalnych ofiar. Np. bielik jest p[ot├¬┬┐nym ptakiem, ale bardzo ch├¬tnie jada padlin├¬.
Powrˇt do gˇry
Mikesz
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 31 Sie 2008
Sk▒d: prosto z bagien

PostWys│any: Nie Paą 23, 2011 9:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie o czym Wy tu piszecie. Ka┬┐dy drapie┬┐ca jest zarazem padlino┬┐erc┬▒ Exclamation
I tak dla przyk┬│adu;
Bielik upolowa³ zdobycz, obojêtnie co, a tyle, ¿e z jego "jad³ospisu".
Zdobycz jest na tyle du┬┐a, ┬┐e nie spos├│b skonsumowa├Ž tego jednorazowo. Odk┬│ada wi├¬c pozosta┬│┬▒ cz├¬┬Â├Ž na kolejny posi┬│ek.
Czyli co ??? upolowana zdobycz zaczyna si├¬ rozk┬│ada├Ž wi├¬c dalsze jej konsumowanie to zjadanie padliny.
Cho├Ž owy ptak nie jest typowym padlino┬┐erc┬▒ to jednak tak si├¬ zachowuje. Rozk┬│adaj┬▒ca si├¬ tusza mo┬┐e zawiera├Ž wi├¬cej bia┬│ka a to z racji tego, ┬┐e tocz┬▒ce je robaki s┬▒ jak gdyby dodatkiem. Nale┬┐y zwr├│ci├Ž r├│wnie┬┐ uwag├¬ na to, ┬┐e owa padlina przyci┬▒ga inne osobniki "swoistym zapachem" daj┬▒c r├│wnie┬┐ mo┬┐liwo┬Â├Ž na kolejne polowanie.
Rozjechane przez samochody koty, psy, lisy czy je┬┐e s┬▒ ZAWSZE dla wron czy kruk├│w "┬│atw┬▒ sto┬│├│wk┬▒" szczeg├│lnie w porze zimnej.
I NIC NIEZWYK£EGO W TYM NIE MA Exclamation
Sw├│j pogl┬▒d podpieram podk┬│adaniem padliny pod gniazdo Bilika kiedy to jeden z ptak├│w zosta┬│ odstrzelony przez jakiego┬ drania my┬Âliwego na terenie staw├│w hodowlanych. Aby osamotniony Bielik m├│g┬│ wychowa├Ž dwa m┬│ode nieloty to po prostu podk┬│adali┬Âmy w okolice gniazda wszystko to co zosta┬│o rozjechane na drogach w przyleg┬│ej miejscowo┬Âci...
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Paą 23, 2011 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mikesz napisa│:
Ludzie o czym Wy tu piszecie. Ka┬┐dy drapie┬┐ca jest zarazem padlino┬┐erc┬▒ Exclamation

Po pierwsze, nie ka┬┐dy. Egzotyczny kontrprzyk┬│ad - niekt├│re w├¬┬┐e hodowane przez terraryst├│w musz┬▒ by├Ž karmione ┬┐ywym pokarmem, poniewa┬┐ nie tkn┬▒ martwego zwierz├¬cia. Po prostu nie. Musi by├Ž ┬┐ywe i ciep┬│e, zabite przez samego drapie┬┐nika.
Po drugie, nawet je┬Âli drapie┬┐nik zabije ofiar├¬, a potem - tak jak piszesz - od┬│o┬┐y sobie na p├│┬╝niej i je de facto rozk┬│adaj┬▒c┬▒ si├¬ padlin├¬, to nie zmienia faktu, ┬┐e jego ofiara zosta┬│a przez niego zabita. I to, kiedy (i czy) drapie┬┐nik j┬▒ zje, nie wp┬│ywa na fakt, ┬┐e drapie┬┐nik zmniejszy┬│ populacj├¬ swoich ofiar o tego jednego osobnika. A my w┬│a┬Ânie, wydaje mi si├¬, dyskutujemy o wp┬│ywie ptak├│w drapie┬┐nych na populacje innych gatunk├│w, potencjalnych ofiar.
To, ┬┐e jaki┬ ptak potrafi zje┬Â├Ž padlin├¬, te┬┐ nie ma tutaj dla nas wi├¬kszego znaczenia - znaczenie ma to, czy ta padlina jest jego g┬│├│wnym po┬┐ywieniem, czy te┬┐ sam zabija i w tej spos├│b bezpo┬Ârednio wp┬│ywa na populacj├¬ swoich ofiar.
No ale mo┬┐e si├¬ myl├¬ i o co┬ innego jednak w tej dyskusji chodzi. Ja w ka┬┐dym razie tak problem widz├¬.
Powrˇt do gˇry
Mikesz
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Paą 23, 2011 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna K napisa│:
Mikesz napisa│:

Po pierwsze, nie ka¿dy. Egzotyczny kontrprzyk³ad - niektóre wê¿e hodowane

Po pierwsze, dyskusja dotyczy ptak├│w, nie w├¬┬┐y jak sama zauwa┬┐y┬│a┬Â.
Jeszcze raz. Ka┬┐dy ptak drapie┬┐ny jest zarazem padlino┬┐erc┬▒.

"Padlino┬┐erne ptaki, ptaki nale┬┐┬▒ce do r├│┬┐nych grup systematycznych, od┬┐ywiaj┬▒ce si├¬ padlin┬▒. Pe┬│ni┬▒ w przyrodzie bardzo wa┬┐n┬▒ rol├¬ sanitariuszy oczyszczaj┬▒cych ┬Ârodowisko. Reprezentowane s┬▒ przede wszystkim przez ptaki drapie┬┐ne, krukowate, mewy, petrele i niekt├│re brodz┬▒ce"...
Zauwa┬┐ w cytowanym tek┬Âcie - Reprezentowane s┬▒ przede wszystkim przez ptaki drapie┬┐ne.

Jedyna r├│┬┐nica jaka zachodzi u takich ptak├│w, ┬┐e same poluj┬▒ w odr├│┬┐nieniu od krukowatych.
Ma³o tego, w porze zimnej kiedy "sto³ówka" mocno siê kurczy a ka¿dy podniebny lot zabiera wiele energii chêtnie korzystaj± z padliny.
Systematyk┬▒ zawodowych fotograf├│w przyrody jest podk┬│adanie padliny w miejsca przez owych wybrane gdzie buduje si├¬ ptasie czatownie. Ptaki zwyczajnie si├¬ do tego przyzwyczajaj┬▒ i zanim spr├│buj┬▒ samodzielnego polowania wcze┬Âniej odwiedzaj┬▒ takie miejsca. Dochodzi w├│wczas do terminu zwanego ptasim patrolem.
Na ch┬│opski rozum wygl┬▒da to tak;
Drapie┬┐ca rusza w teren i w pierwszej kolejno┬Âci odwiedza "sto┬│├│wk├¬" robi┬▒c kilka rund w ko┬│o owego miejsca. Ka┬┐da obecno┬Â├Ž krukowatych (zgrupowanie tych ptak├│w w jednym miejscu na niebie) to pow├│d aby tam zajrze├Ž.
Przyk┬│ad na Bielikach;
Niski lot i opadni├¬cie wprost na padlin├¬ daje gwarancj├¬ na k├¬s. Jest to kr├│tka chwila bo krukowate to nad wyraz bojowe ptaki. Zaskoczone Kruki na chwil├¬ odpadaj┬▒ od padliny aby za chwil├¬ w "zwartym szyku" odgoni├Ž drapie┬┐c├¬.
Wierz mi, ┬┐e mia┬│em okazj├¬ osobi┬Âcie to widzie├Ž i jest to niesamowite do┬Âwiadczenie. Szkoda, ┬┐e w├│wczas nie fotografowa┬│em bo takie zdj├¬cia s┬▒ niesamowite. Walka o przetrwanie w takim sezonie jakim jest zima wyzwala u ptak├│w r├│┬┐ne instynkty, nawet bratob├│jcze...

ps;
dzik nie jest padlino┬┐erc┬▒ a ze┬┐re wszystko, nawet zdech┬│ego kota. Grunt aby tusza by┬│a ju┬┐ naruszona - jednym s┬│owem rozbebeszona...
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Paą 23, 2011 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, nie zaprzeczam ¿e drapie¿ne ptaki nie gardz± padlin±, ale dalej nie wiem, jakie to ma znaczenie w naszej dyskusji na temat wp³ywu np kruków na populacje np zajêcy.

edit: Mo┬┐e nie wyrazi┬│am si├¬ do┬Â├Ž jasno, o co mi chodzi. Jeszcze raz: nie zaprzeczam Twoim obserwacjom. Technika wabienia ptak├│w drapie┬┐nych na mi├¬sko jest mi znana, domy┬Âlam si├¬ ┬┐e obserwacja ich mo┬┐e da├Ž sporo rado┬Âci. Ale tutaj nie chodzi o podanie przyk┬│ad├│w na to, ┬┐e ka┬┐dy ptak jest w stanie zje┬Â├Ž padlin├¬, mnie raczej interesowa┬│oby - jaki udzia┬│ w jego posi┬│kach ma padlina, a jaki- samodzielnie upolowane zwierz├¬ta, a jeszcze ┬Âci┬Âlej -jaki faktycznie wp┬│yw wywiera na populacje zwierz┬▒t uwa┬┐anych za ofiary drapie┬┐nik├│w (cho├Žby te biedne zaj┬▒ce i kuropatwy). Bo je┬Âli rozwa┬┐amy wp┬│yw np kruka na kuropatwy, to znaczenie ma tylko to, ile tych kuropatw kruki same zabi┬│y, a czy jad┬│y je zaraz po upolowaniu czy nie, i ile razy posila┬│y si├¬ mi├¬sem zwierz┬▒t zabitych przez kogo innego - ju┬┐ nie.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Pon Paą 24, 2011 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ca┬│┬▒ dyskusj├¬ wywo┬│a┬│ go┬Â├Ž, kt├│rego "poziom pi┬Âmienniczy" m├│wi o nim wiele. Powtarza farmazony powtarzane przez my┬Âliwych - kt├│rych nie ukrywam niezbyt znosz├¬. Jego posty wskazuj┬▒, ┬┐e nale┬┐y do "owych" lub z nimi sympatyzuje. Szkoda s┬│├│w na odpowiedzi, bo argumentacj├¬ ma jak wida├Ž marn┬▒ i oderwan┬▒ od rzeczywisto┬Âci.
Nie sprowadzajcie proszê dyskusji do poziomu wrêcz odwrotnego, tr±ca rozmow± dwóch profesorów. Very Happy
Podsumowanie: drapie┬┐nik jak znajdzie ┬│atwy posi┬│ek, to przy ca┬│ej swej orlej, myszo┬│owatej itd szlachetno┬Âci, pominie, ┬┐e to padlina. A kruk to wybitny zbieracz, z┬│odziej...
Przyk³ad wê¿y jest OK, a nawet nasze rodzime paj±ki nie rusz± nieruchomego owada. Jednak ptaki drapie¿ne w/g wielu obserwacji, wielu ludzi, filmów przyrodniczych- padlinê lubi±.
Troszk├¬ nie na temat - jak padlina le┬┐y w wodzie to my┬Âlicie, ┬┐e tylko w├¬gorz tam ┬┐eruje? Nawet poczciwa p┬│otka sobie skubnie Very Happy
Powrˇt do gˇry
Mikesz
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Paą 24, 2011 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisa│:
Ca┬│┬▒ dyskusj├¬ wywo┬│a┬│ go┬Â├Ž

Ejj Tomku spokojnie. Nie mam zamiaru wkurza├Ž Justyny ani Ciebie czy kogokolwiek.
Mam nadziejê, ¿e Justyna tak tego nie odebra³a.

Cytat:
jaki udzia┬│ w jego posi┬│kach ma padlina

Pr├│bowa┬│em "zasi├¬gn┬▒├Ž j├¬zyka" i niestety m├│j znajomy nie potrafi┬│ odpowiedzie├Ž na moje pytanie a kt├│re zacytowa┬│em z Justyny postu.
Na "skubanie" padliny wp┬│yw ma wiele czynnik├│w.
Teren na jakim poluj┬▒ ptaki - r├│┬┐norodno┬Â├Ž fauny.
Pory roku.
Miejsca takie jak autostrady i trasy szybkiego ruchu gdzie brak jest przepust├│w zwanych zwierz├¬cymi ┬Âcie┬┐kami.
Linie wysokiego napiêcia.
Wysypiska ┬Âmieci.
Miejsca tzw. OHZ-y gdzie wypuszcza siê w teren kuropatwy, ba¿anty czy zaj±ce.
Takie miejsca (mo┬┐na to spokojnie zaobserwowa├Ž) cz├¬sto patroluj┬▒ ptaki drapie┬┐ne i w├│wczas ch├¬tnie korzystaj┬▒ z "dobrodziejstw" padliny.
Wsz├¬dzie tam gdzie "┬│atwa sto┬│├│wka" pozwoli nape┬│ni├Ž "ka┬│dun" drapie┬┐cy.
Na intensywno┬Â├Ž polowa├▒ drapie┬┐c├│w ma r├│wnie┬┐ wp┬│yw "zawarto┬Â├Ž" ich gniazda. Ilo┬Â├Ž m┬│odych do wykarmienia. W├│wczas ptaki nie przebieraj┬▒ w ┬Ârodkach. Potomek/ potomki musz┬▒ otrzyma├Ž tyle jad┬│a aby by┬│y silne i zdrowe. Chodzi tu o to aby najmniejszym nak┬│adem si┬│y zdoby├Ž najwi├¬ksz┬▒ ilo┬Â├Ž pokarmu. Ptaki potrafi┬▒ wykorzysta├Ž r├│wnie┬┐ gody innych ptak├│w czy ssak├│w bo wiedz┬▒, ┬┐e to ┬│atwy ┬│up. Same r├│wnie┬┐ padaj┬▒ ofiarami kiedy to z "my┬Âliwego staj┬▒ si├¬ ofiar┬▒".
Jedyne na co mo┬┐na zwr├│ci├Ž uwag├¬ to, to, ┬┐e raptem w danym ternie spada gwa┬│townie populacja np. kuropatwy. W├│wczas le┬Ânicy szukaj┬▒ powodu takiego stanu. Obch├│d terenu polega na tym aby odczyta├Ž tropy i ┬Âlady czy na stan danej populacji ma wp┬│yw czworono┬┐ny czy skrzydlaty drapie┬┐ca. Je┬Âli ten pozostaje pod gatunkow┬▒ ochron┬▒ nic nie mo┬┐na zrobi├Ž. Je┬Âli jest mo┬┐liwo┬Â├Ž odstrza┬│u to skutkiem jest polowanie zbiorowe aby wyeliminowa├Ž drapie┬┐c├¬/ drapie┬┐c├│w cho├Ž na jeden sezon.
Pr├│bowa┬│em znale┬╝├Ž na necie tak┬▒ statystyk├¬, niestety.
I co┬ mi si├¬ zdaje, ┬┐e Ty Justyno r├│wnie┬┐.
Je┬Âli chodzi o krukowate, nie mam najmniejszego poj├¬cia Crying or Very sad
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach