Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

inkubacja - proszę o pomoc!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaka
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sro Lis 16, 2011 12:19 am    Temat postu: inkubacja - proszę o pomoc! Odpowiedz z cytatem

Witam na forum. Jestem tu nowym użytkownikiem jednak liczę na Waszą pomoc. Otóż sprawa jest taka, dostałam od rodziny ze wsi jaja przepiórcze (prawdopodobnie zapłodnione, bo kogutki są razem z kurkami, więc sądzę że innej opcji nie ma). Jaja rodzina przywiozła jako spożywcze, jednak chciałabym je inkubować tak żeby wykluły się pisklęta - będą siedziały po prostu w wolierze zewnętrznej. I teraz moje pytanie - jestem technikiem weterynarii i jako tako w teorii wiem jak to wygląda jednak nie miałam z tym doświadczenia w praktyce. Oczywiście nie jestem uzbrojona w żaden inkubator w domu ani nic podobnego, ale...
1) Zmierzyłam temperaturę dokładnie na kaloryferze ( gdyby tam stał pojemnik z jajami) i wynosi 38,1 st C
2) Jaja zamierzam obracać dwa do trzech razy dziennie o 180st
3) wilgotność w pokoju wynosi 65% więc też ok, jako że to kaloryfer i może być trochę sucho to zamierzam wieszać na nim mokrą ścierkę w pobliżu lub postawić niedaleko pojemnik z wodą
4)wietrzenie... nie wiem jak ma się to odbywać, ale słyszałam że nie jest to wymagane , jeśli ktoś może pomóc to bardzo proszę

Pytanie.. czy jest możliwość powodzenia tej akcji?? Nie będzie przeciągów, dużych różnic temperatur... Więc wydaje mi się że warunki są ok . W sumie kurka też gdyby w ogóle chciała siedzieć na jajach to schodząc narażała by je na inne warunki niż te w inkubatorze.
Młode będę karmić serkiem, gotowanym jajkiem - to już wiem.. co jeszcze w pierwszych dniach życia?

Aha no i jeszcze pare informacji :
1) jaja mają ok 5-6 dni max
2) przejechały w sumie w samochdzie ale były pewnie na dworze w temp ok 0st ( krótko i opakowane ale to w sumie mogło by to być dla zarodków zabójcze....)
3) Czym umyć( zdezynfekować jaja przed inkubacją?)?

Liczę na Waszą pomoc!
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sro Lis 16, 2011 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Smile

Wydaje mi się, że prędzej pomoc uzyskasz na forach hodowców drobiu i ptaków ozdobnych, np. na forum Woliery. Tutaj chyba bardziej zajmujemy się ptakami dzikimi niż hodowlanymi (chociaż nie wiem, może jakiś hodowca ptaków się na tym forum ujawni?? Smile ). Hodowcy wiedzieliby, jak należy w domowych warunkach inkubować jaja, i czy w ogóle ma to szanse powodzenia.
Ja szczerze mówiąc byłabym trochę sceptyczna - ale zastrzegam, że to moje zdanie jako zupełnego laika. Po pierwsze, to że koguty są z kurami nie musi na sto procent oznaczać, że jaja są zapłodnione. Po drugie, jeżeli jaja mają 5 dni, to co się z nimi działo przez ten czas? Siedziały "pod kurą"? Upewniłaś się, ze nie zostały włożone w międzyczasie do lodówki? Wink

W każdym razie, gdyby zdarzyło Ci się znaleźć kiedyś dzikiego ptaka - pisklaka, albo jakiegoś rannego czy chorego - i potrzebowałabyś się skonsultować z kimś na jego temat, to będziemy - mam nadzieję - w stanie trochę więcej pomóc Very Happy

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: