Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

problem z nóżkami pisklaka -pomocy!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jaka
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 4:56 pm    Temat postu: problem z nóżkami pisklaka -pomocy! Odpowiedz z cytatem

Witam, zacznę do tego , że stałam się dumną posiadaczką 9 przepiórek japońskich, które sama ''wysiedziałam'' w inkubatorze:)
Dziś maja 5 dni i wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że jedna wczoraj zaczęła mi siadać na łapkach. Nie podnosi się na nóżkach tylko jakby klęczała na kolankach i nie potrafiła się podnieść jak inne. Domyślam się , że to krzywica... Ale dziwne , że z całej 9tki tylko jedna to ma. poza tym podaję im zmielone skorupy jaj i ziarenka z tranem dla kanarka co powinno niwelować problem a jednak tak nie jest...
Pisklęta dostają mieszankę dla niosek wzbogaconą o płatki owsiane, skorupy jaj, mleko bebiko w proszku, mix salat suszony dla kanarków, poza tym trochę rozgniecionego granulatu ( z owoców, warzyw i zbóż)...
Co mogę jeszcze dla niego zrobić?
Wszystkie są dogrzewane żarówką 40W w najchłodniejszym kącie mają 29,5 st C, w najcieplejszym ok 34 st C
Jutro przychodzi do mnie zamówiony kurierem starter dla bażantów (dla przepiórek nie mogłam dostać)...
Nie mogę iść do weta w tą pogodę bo wychłodzenie jakiekolwiek jest tragiczne w skutkach u takich maluchów...
Można je usztywnić? Podać witaminy jeszcze?
POMÓZCIE
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaka
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze że ptaszek jest w miarę żywotny i je i pije ładnie, tylko porusza się ''na kolanach''...
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj. Bardzo bym chciał Ci pomoc, ale prędzej dostaniesz pomoc na jakimś forum hodowców ptaków. Co prawda pomogłem kilku pisklętom, ale to nie to samo co odchować od jajka.
Wapno ze skorupek jajek nie jest zbyt dobrze przyswajalne. Szukałbym preparatów witaminowych dla ptaków po chorobie, wapno rozdrabniał w pokarm, ale takie dla ptaków ozdobnych.

Może Justyna coś Ci doradzi, lub poczytaj posty jak pomóc znalezionemu ptakowi (powyżej) - wspólne elementy na pewno są.

Niestety z moich doświadczeń w hodowli drobiu (miałem gęsi... pierwszy i ostatni raz...) wynika, że gdy ptak ma problemy z chodzeniem - może długo nie pożyć. Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaka,
czyli jednak udało się wyinkubować jajeczka Very Happy gratuluję Very Happy
Czy radziłaś się co do wysiadywania na jakimś forum hodowców, tak jak Ci radziłam? Bo jeśli tak, to przychylam się do zdania Tomasza - tam prędzej Ci poradzą i w tym przypadku. Ja wiem mniej więcej, jak zająć się dzikim zdrowym pisklakiem, jeśli jest chory to już raczej moje kompetencje się kończą :/
Też mi się wydaje dziwne, że tylko jeden ptak miałby niedobory, tym bardziej że z tego co piszesz, to żywione są raczej różnorodnie. Z drugiej strony, niedobór nie musiałby wyjść u całego stadka w tej samej chwili, więc jeśli rzeczywiście jakichś składników pokarmowych im brakuje, to reszta może zacząć chorować niedługo (czego oczywiście nie życzę).
Ale to niekoniecznie musi być niedobór, ten ptaszek mógł mieć np. jakąś wadę genetyczną. Jeśli chodzi o skorupki jajek, to pozwolę sobie się nie zgodzić z Tomaszem, bo w azylu w Warszawie również dają skorupki (mielone na proszek i domieszywane do jedzenia dla ptaków). Z tym, że oni je prażą na patelni przed podaniem, może to tylko odkażanie, ale teraz tak mi przyszło do głowy, że może dzięki temu prażeniu wapno staje się lepiej przyswajalne?? ale to tylko taki pomysł, który w tej chwili wpadł mi do głowy.
A jeśli wizyta u weta odpada, to może spróbuj chociaż zadzwonić? Może to akurat jakaś popularna choroba drobiu i weterynarz będzie mógł coś poradzić "na odległość"...
Powrót do góry
jaka
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Udało się, ale zbudowałam w końcu domowy inkubator z termoregulatorem itd...
Wiecie co, czytałam oczywiście fora dotyczące drobiu itd, ale tam wszyscy skłaniają się raczej do brakowania kurcząt które są ''wadliwe'' pod jakimś względem. To są ludzie którzy masowo inkubują jaja i jeden w ta czy w ta nie robi im różnicy. Ja mam tylko 9 i zależy mi na tym żeby żył.
Kupiłam tran bo przeczytałam, że przy krzywicy pomaga. Ale można go podawać od 6 dnia a moje mają 5. I podaje się 1 kroplę na 10 sztuk. Nie wiem jak podzielić kroplę na 10 części żeby mu podać.
Zrobiłam tak że dałam mu mokrą wykałaczkę do dzioba i jakby wytarłam ją o jego język...
Poza tym podaję mu kawę zbożową, bo ma rzadkie kupki. Ale jak podstawiam go pod poidlo to sam pije i jak wkładam go do karmnika to dziobie sam.
Inne po nim chodzą to mnie trochę martwi. A przełożenie nie wchodzi w gre bo krzyczy i nie chce sam siedzieć jak wraca do innych to przestaje krzyczeć ....
A wie ktoś czym się różni peroza od krzywicy? Może ja się mylę bo przy perozie tez coś jest z łapami...A w necie jest mało o tym ...
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Czw Gru 15, 2011 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiecie co, czytałam oczywiście fora dotyczące drobiu itd, ale tam wszyscy skłaniają się raczej do brakowania kurcząt które są ''wadliwe'' pod jakimś względem. To są ludzie którzy masowo inkubują jaja i jeden w ta czy w ta nie robi im różnicy. Ja mam tylko 9 i zależy mi na tym żeby żył.
Jeśli się rozmnaża ptaki, to ważne jest, żeby chore sztuki nie były rozmnażane, bo jeśli wada jest genetyczna, to nie powinna się przenosić. Po prostu robi się selekcję. Ale czy szukałaś forów, gdzie są hodowcy ptaków ozdobnych? Tacy ludzie nie zawsze hodują "masowo", często mają ptaki właśnie jako domowe zwierzęta, i nie sądzę, żeby od razu chorego ptaka spisywali na straty. Nie wiem czy tak wolno reklamować inne forum Wink ale czy trafiłaś na
Kod:
forum.woliera.com
? Nie wczytywałam się w nie, a jeśli już to w dział o dzikich ptakach, ale z tego co widzę mają dość rozbudowane działy o chorobach, żywieniu i genetyce, jest też sporo osób hodujących drób ozdobny. Może pomogą?
Cytat:
Kupiłam tran bo przeczytałam, że przy krzywicy pomaga. Ale można go podawać od 6 dnia a moje mają 5. I podaje się 1 kroplę na 10 sztuk. Nie wiem jak podzielić kroplę na 10 części żeby mu podać.
Zrobiłam tak że dałam mu mokrą wykałaczkę do dzioba i jakby wytarłam ją o jego język...
Tranu chyba nie da się rozpuścić w wodzie, bo to płyn, ale można domieszać do pokarmu (np. jeśli dajesz im gotowane jajko w formie papki). Wtedy możesz przygotować tyle jedzenia, żeby wszystko zjadły, i dobrze rozmieszać tę 1 kroplę w porcji - wtedy będzie jedna kropla na 9 kurczaków. Tylko z witaminami uważaj, bo nadmiar może mieć tak samo szkodliwe skutki jak niedobór. Więc nie można przesadzić.[/code]
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: