Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

Skwarki z ┬│oju wo┬│owego dla ptak├│w

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
benzulli
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 04 Lut 2012

PostWys│any: Sob Lut 04, 2012 11:54 am    Temat postu: Skwarki z ┬│oju wo┬│owego dla ptak├│w Odpowiedz z cytatem

Witam,
czy skwarki z ┬│oju wo┬│owego (przetapia┬│em ┬│├│j i t┬│uszczem zala┬│em nasiona) nadaj┬▒ si├¬ dla ptak├│w? Nie wiem czy mog├¬ doda├Ž do w┬│asnor├¬cznie robionych kubeczk├│w z nasionami.

Dodam, ┬┐e go┬Âcie sto┬│├│wki to dzwo├▒ce, sikorki, wroble, grubodzioby, dzi├¬cio┬│y - no i czy te skwarki im nie zaszkodz┬▒ (domy┬Âlam, si├¬, ┬┐e to jaki┬ dobry specja┬│ nawet dla nich, ale wol├¬ si├¬ upewni├Ž).
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Sob Lut 04, 2012 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sklepach s┬▒ sprzedawane gotowe kulki ze smalcu, zawieraj┬▒ce nasiona. W/g mnie jednak nie jest to zbyt dobry pomys┬│. Zaleca si├¬ podawa├Ž ptakom jak najmniej przetworzone pokarmy. Czyli s┬│onina, s┬│onecznik, owies.
Czyli ja Twojego wyrobu nie poda³bym, ale skoro s± w sklepach zoologicznych to mo¿e siê mylê?
U mnie w ka¿dym razie dziesi±tki sikorek wcinaj± s³onecznik i s³oninkê, na owies przylatuj± czasem trznadle, kos.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Nie Lut 05, 2012 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi si├¬, ┬┐e z tymi przetworzonymi produktami to chodzi o przetworzone w podobny spos├│b jak np z ziemniak├│w we frytki albo chipsy Smile A stopiony i z powrotem zestalony smalec, ma chyba ca┬│y czas te same w┬│a┬Âciwo┬Âci?
Oczywi┬Âcie smalec musi by├Ž bez soli.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Wto Lut 07, 2012 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smalec powstaje w wyniku topienia t┬│uszczu naturalnego. Wysoka temperatura i si├¬ topi. I w┬│a┬Ânie na skutek wysokiej temperatury tworz┬▒ si├¬ jakie┬ tam wolne rodniki czy "cu┬Â". Na pewno ma inne w┬│a┬Âciwo┬Âci, ale raczej nie jest zbyt szkodliwy (┬Âwie┬┐y chleb ze smalcem ze skwarkami... mniam mniam, nie przyjm├¬ do wiadomo┬Âci, ┬┐e szkodzi).

W naturze smalec nie wyst├¬puje Wink Je┬Âli wi├¬c mo┬┐na, lepiej go zwierz├¬tom nie aplikowa├Ž, tak mi si├¬ wydaje.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Sro Lut 08, 2012 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisa│:
Wysoka temperatura i si├¬ topi. I w┬│a┬Ânie na skutek wysokiej temperatury tworz┬▒ si├¬ jakie┬ tam wolne rodniki czy "cu┬Â"

Ale czy jeste┬ pewien, ┬┐e temperatura, jaka jest konieczna do stopienia smalcu, wystarcza do tworzenia tych "cusi├│w"? Np. przy sma┬┐eniu na oleju, te┬┐ mog┬▒ si├¬ tworzy├Ž substancje rakotw├│rcze (np akroleina), ale chyba tylko wtedy, gdy sma┬┐ymy wiele razy na tym samym albo t┬│uszcz jest przepalony. Normalnie nie s┬│ysza┬│am, ┬┐eby kto┬ zakazywa┬│ sma┬┐enia na oleju rzepakowym z powodu tworzenia szkodliwych substancji. Jedynie dlatego, ┬┐e sma┬┐one potrawy s┬▒ ci├¬┬┐kostrawne, ale to z troch├¬ innego powodu Wink
Tomasz napisa│:
W naturze smalec nie wystêpuje Wink
Makaron i gotowane warzywa równie¿ nie wystêpuj± Wink A s± polecane do karmienia np. ptaków wodnych, jako alternatywa dla karmienia chlebem.

O kulach t┬│uszczowo-nasiennych pisz┬▒ tutaj (ostatni akapit):
Kod:
http://www.mto-kr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=19:jak-dokarmia-sikory&catid=2:dokarmianie&Itemid=2
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach