Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

Dlacego nie wracaj┬▒?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
anka
GoŠ

PostWys│any: Pon Kwi 23, 2012 9:28 pm    Temat postu: Dlacego nie wracaj┬▒? Odpowiedz z cytatem

Witam! Jestem nowicjuszk┬▒ na forum. Pr├│bowa┬│am ju┬┐ pisa├Ž, ale m├│j tekst gdzie┬ wci├¬┬│o.
Ptaki obserwujê wy³±cznie przy karmniku. Nurtuje mnie jeden problem - co sprawia, ¿e ka¿dej zimy inne gatunki dominuj± w mojej sto³ówce?
Opr├│cz sta┬│ych bywalc├│w - wr├│bli, sikor i dzi├¬cio┬│├│w - zaobserwowa┬│am, ┬┐e rok w rok inni go┬Âcie pojawiaj┬▒ si├¬ pod mym oknem.
Zima 20010/11 by┬│a rokiem s├│jek. Spada┬│y ca┬│┬▒ band┬▒ /po 5, 6 nawet/ i w mig rabowa┬│y wszystko. co tylko powiesi┬│am na drzewie. Tego roku nie widzia┬│am ju┬┐ ┬┐adnej.
Wcze┬Âniej by┬│ rok grubodzioba, kt├│ry panoszy┬│ si├¬ niby udzielny ksi┬▒┬┐├¬, przeganiaj┬▒c inne ptaki. Teraz te┬┐, gdy tylko wysypi├¬ siemi├¬ lniane, jakim┬ cudem dowiaduje si├¬ o tym i mnie odwiedza. S┬▒ to jednak wizyty sporadyczne, powiedzia┬│abym nawet - grzeczno┬Âciowe.
Bywa┬│y zimy kowalik├│w, dzwo├▒c├│w, trznadli. Tych pierwszych nie widzia┬│am co najmniej od dw├│ch lat.
Najzabawniej by┬│o, gdy kwiczo┬│y ca┬│ym kilkunastodziobowym stadkiem spad┬│y na jab┬│o├▒ i zabra┬│y si├¬ za zamarzni├¬te owoce. Dzi├¬cio┬│y widocznie pozazdro┬Âci┬│y im i przez nast├¬pne dni dojada┬│y pozostawione przez drozdy jab┬│ka. Wielkim amatorami jab┬│ek okaza┬│y si├¬ r├│wnie┬┐ kosy.
Ale - wracaj±c do rzeczy - klientela zmienia mi siê z roku na rok.
Najogl├¬dniej mo┬┐na by wysnu├Ž hipotez├¬, ┬┐e m├│j wikt wybitnie nie s┬│u┬┐y ptakom. Poniewa┬┐ - opr├│cz s┬│oniny - kupuj├¬ karm├¬ w sklepach zoologicznych, kt├│ra si┬│┬▒ rzeczy raczej nie mo┬┐e by├Ž szkodliwa, przyczyna musi tkwi├Ž w czym innym. W┬│a┬Ânie - w czym?
By³abym niezmiernie wdziêczna za próbê podjêcia tematu...
Czy kto┬ zauwa┬┐y┬│, ┬┐e wr├│ci┬│y ju┬┐ jask├│┬│ki?!!!
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Wto Kwi 24, 2012 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┬Âli Twoja karma jest OK, to nie przejmuj si├¬ zmian┬▒ karmnikowego towarzystwa... U mnie jest podobnie. Zesz┬│ego roku zim┬▒ odwiedza┬│ mnie dzi├¬cio┬│ ┬Âredni lub du┬┐y, grubodzi├│b. W tym roku - ani razu nie by┬│y. S┬│oninka ta sama, s┬│onecznik r├│wnie┬┐. Bywa┬│y r├│wnie┬┐ trznadle w ogromnej ilo┬Âci (dla nich by┬│ owies), w tym roku owies sikorki i mazurki wysypywa┬│y z karmnika, trznadle by┬│y dos┬│ownie 3-4.
W mojej okolicy ma┬│o jest drozd├│w, dopiero tego roku polowa┬│y na trawniku na d┬┐d┬┐ownice.... Wcze┬Âniejsze trzy wiosny - ani razu.
Za to cieszy mnie gniazdowanie kwiczo┬│├│w na ┬Âwierku u s┬▒siada - przep├¬dzaj┬▒ sroki, kt├│re okradaj┬▒ mojego psa Wink
Zim± ptaki czêsto zimuj± w ró¿nych miejscach, pewnie to jedyna przyczyna, ¿e raz s± takie gatunki u nas, raz inne. Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Wto Kwi 24, 2012 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A pro po jaskó³ek - u mnie pojawi³y siê 3 dni temu (21 kwiecieñ), ale cosik ich ma³o...
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Wto Kwi 24, 2012 3:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anka, witaj na forum Smile
My┬Âl├¬, ┬┐e tak jak pisze Tomasz, ptaki po prostu niekoniecznie co roku zimuj┬▒ dok┬│adnie w tym samym miejscu. Poza tym, w niekt├│rych latach s┬▒ wi├¬ksze "naloty" ptak├│w z p├│┬│nocy, nie jestem pewna czy w┬│a┬Ânie nie jest tak w przypadku s├│jki. Mog┬│o by├Ž tak, ┬┐e trafi┬│a┬ na "nalot" ptak├│w, kt├│re w kolejnym roku po prostu zimowa┬│y na p├│┬│nocy.
U mnie przy karmniku ("letnim") pojawia³y siê czasem dzwoñce. Co dziwne, pojawia³y siê latem, a zim± - nie. Mimo ¿e jedzenie by³o wystawiane regularnie i na pewno zim± bardziej by im siê przyda³o.
http://www.kuling.org.pl/ring2/index.html Tutaj jest strona "Akcji Karmnik", w ramach kt├│rej obr┬▒czkowane s┬▒ ptaki przy karmnikach. Poszukaj, powinny gdzies by├Ž wyniki i liczba "retrap├│w", czyli ptak├│w, kt├│re powr├│ci┬│y w miejsce obr┬▒czkowania i z┬│apa┬│y si├¬ ponownie. Zorientujesz si├¬ mniej wi├¬cej, jak cz├¬sto ptaki powracaj┬▒ do karmnika w kolejnych latach.
Je┬Âli chodzi o karm├¬ z zoologicznych sklep├│w, to - maj┬▒c do┬Âwiadczenie z karmami dla gryzoni - nie polecam. Po prostu jest dro┬┐sza, a jako┬Âciowo na pewno nie lepsza od ziaren "hurtowo" sprzedawanych np. na targu.
Powrˇt do gˇry
anka
GoŠ

PostWys│any: Wto Kwi 24, 2012 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
Dzi├¬kuj├¬ za odpowiedzi. Niewiele wiem o ptakach, chocia┬┐ od kilku lat dokarmiam je obficie i systematycznie. Robi├¬ to z czystego egoizmu, gdy┬┐ dzi├¬ki temu widok za oknem bardzo cz├¬sto zast├¬puje mi programy przyrodnicze W momencie pojawienia si├¬ nieznanego go┬Âcia ok┬│adam si├¬ atlasami lub grzebi├¬ w internecie. Z ┬┐alem stwierdzam jednak, ┬┐e jest to wiedza powierzchowna. Nie mam poj├¬cia o obserwacji ptak├│w w naturze. Nic to, wszystko przede mn┬▒.
Nigdy nie s┬│ysza┬│am o karmnikach letnich. Mam niewielki namiot foliowy i cz├¬sto mi├¬dzy ┬┐ebrami robi si├¬ wybrzuszenie, gdzie zbiera si├¬ woda. Wiem, ┬┐e ptaki bardzo ch├¬tnie korzystaj┬▒ z tego wodopoju, ale o letnim dokarmianiu nie mia┬│am poj├¬cia. Zwykle bywa tak, ┬┐e - kiedy wok├│┬│ pojawia si├¬ do┬Â├Ž pokarmu - przestaj┬▒ odwiedza├Ž karmnik. Jednego roku dzieje si├¬ to wcze┬Âniej, innego p├│┬╝niej, ale w ko├▒cu znikaj┬▒. Do karmnika sypi├¬ nasiona, a na najcie├▒szych ga┬│┬▒zkach ┬Âliwy zawieszam kulki z karm┬▒ i s┬│onin├¬. Gdzie┬ pod koniec kwietnia nie pojawiaj┬▒ si├¬ ju┬┐ ich amatorzy.
Nasze jask├│┬│ki przyby┬│y dzie├▒ p├│┬╝niej. Jako┬ b┬│yskawicznie wyremontowa┬│y gniazdo i ju┬┐ dzi┬ kokosi┬│a si├¬ w nim samiczka /przynajmniej mam takie wra┬┐enie, ┬┐e to ona/.
S┬│ysza┬│am, ┬┐e je┬┐eli na czere┬Âni w budce l├¬gowej zagnie┬╝dzi si├¬ para szpak├│w, przegania ca┬│┬▒ konkurencj├¬, zapewniaj┬▒c najlepsz┬▒ ochron├¬ owocom. Mit to czy prawda?
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Wto Kwi 24, 2012 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karmnik letni to karmnik, do kt├│rego sypie si├¬ karm├¬ latem Wink Ale mo┬┐e i dobrze ┬┐e nie s┬│ysza┬│a┬Â, bo zdania na temat dokarmiania ptak├│w latem s┬▒ podzielone - a mo┬┐e w┬│a┬Ânie niepodzielone, i specjali┬Âci uwa┬┐aj┬▒, ┬┐e dokarmia├Ž nale┬┐y wy┬│┬▒cznie zim┬▒. Niemniej, niekt├│rzy uwa┬┐aj┬▒, ┬┐e dokarmianie nawet zimowe i tak ma niewielki wp┬│yw na populacje ptak├│w og├│lnie, i robimy to przede wszystkim dla w┬│asnej przyjemno┬Âci, a nie dla jakiej┬ wielkiej ochrony gatunk├│w.
A woda do picia latem dla ptak├│w - bardzo dobra rzecz Smile [/url]
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach