Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

szczygly

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
basztard91
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 25 Kwi 2012

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 6:02 pm    Temat postu: szczygly Odpowiedz z cytatem

witam mam hodowlane szczygly jak je zparowac??
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczyg³y s± w Polsce chronione. Te forum s³u¿y pomocy ptakom, a nie pomocy w ich drêczeniu.
Miejsce ptaka jest na wolno┬Âci i tam twoje szczyg┬│y powinny si├¬ znale┬╝├Ž.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
basztard91
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 25 Kwi 2012

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chyba napisalem szczygiel hodowlany mam na niego papiery
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 7:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przeczytaj ze zrozumieniem:
Cytat:
... Te forum s³u¿y pomocy ptakom, a nie pomocy w ich drêczeniu.
Miejsce ptaka jest na wolno┬Âci i tam twoje szczyg┬│y powinny si├¬ znale┬╝├Ž.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

By├Ž mo┬┐e chodzi o szczyg┬│a syberyjskiego. Z tego co mi wiadomo, jest to w Polsce gatunek hodowlany, na takich samych zasadach jak np. kanarek albo papugi. http://www.carduelis.eu/ Dla laika ptak jest chyba nie do odr├│┬┐nienia od naszego dzikiego szczyg┬│a, wi├¬c wa┬┐ne, ┬┐eby hodowca mia┬│ papiery, ┬┐e ptak jest z hodowli, a nie z┬│apany gdzie┬ w lesie.

W pierwszej chwili, czytaj┬▒c post, my┬Âla┬│am, ┬┐e kolega chce spreparowa├Ž te szczyg┬│y Razz Przeczyta┬│am drugi raz i rozumiem, ┬┐e chodzi o ┬│┬▒czenie w par├¬, ┬┐eby mie├Ž m┬│ode? To z takim pytaniem chyba trzeba si├¬ zwr├│ci├Ž do hodowcy, od kt├│rego ptaki zosta┬│y kupione. Po pierwsze, p┬│cie u szczyg┬│├│w podejrzewam ┬┐e wygl┬▒daj┬▒ podobnie (u naszych dzikich tak jest), a po drugie - hodowca wie najlepiej, jak si├¬ opiekowa├Ž i tak┬┐e jak rozmna┬┐a├Ž.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Masz racj├¬ Justyno, ale moje zdanie jest takie: hodowla ptak├│w, trzymanie ich w niewoli dla w┬│asnej przyjemno┬Âci - jest ich dr├¬czeniem. "Papiery"... s┬▒ filmy dokumentalne, jak to "hodowlane" ptaki s┬▒ ┬│apane w naturze. Dokumenty nie problem sfa┬│szowa├Ž. Wi├¬c ┬┐aden mi┬│o┬Ânik ptak├│w nie powinien hodowa├Ž ptak├│w, ┬┐eby nawet nie┬Âwiadomie nie przyczyni├Ž si├¬ do ich trzebienia w naturze. To moja opinia.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
moje zdanie jest takie: hodowla ptak├│w, trzymanie ich w niewoli dla w┬│asnej przyjemno┬Âci - jest ich dr├¬czeniem. (...) Wi├¬c ┬┐aden mi┬│o┬Ânik ptak├│w nie powinien hodowa├Ž ptak├│w, ┬┐eby nawet nie┬Âwiadomie nie przyczyni├Ž si├¬ do ich trzebienia w naturze. To moja opinia.

To znaczy, ┬┐e jeste┬ przeciwny hodowaniu wszystkich ptak├│w, r├│wnie┬┐ papu┬┐ek falistych, kanark├│w i zeberek? W takim razie to rzeczywi┬Âcie Twoja prywatna opinia, moja nie, i obawiam si├¬ ┬┐e wielu mi┬│o┬Ânik├│w ptak├│w r├│wnie┬┐ by si├¬ z Tob┬▒ nie zgodzi┬│o. Oczywi┬Âcie szanuj├¬ Twoj┬▒ opini├¬, nie zamierzam Ci├¬ namawia├Ž do kupienia sobie papu┬┐ki. Niemniej nie przekonasz mnie, ┬┐e hodowanie ptak├│w w og├│le, jest czym┬ nagannym.
Cytat:
"Papiery"... s┬▒ filmy dokumentalne, jak to "hodowlane" ptaki s┬▒ ┬│apane w naturze. Dokumenty nie problem sfa┬│szowa├Ž.
Sfa┬│szowa├Ž mo┬┐na wszystko. Niemniej jednak, o ile w przypadku rzadkiej tropikalnej papugi jest takie ryzyko, to kupowanie gatunk├│w hodowanych i rozmna┬┐anych w niewoli od lat raczej nie stanowi ryzyka. Nie wiem czy nawet by si├¬ op┬│aca┬│o np. od┬│awianie papu┬┐ek falistych z natury, je┬Âli rozmno┬┐y├Ž je mo┬┐na nawet w warunkach domowych. Zawsze mo┬┐na te┬┐ kupi├Ž ptaka bezpo┬Ârednio od hodowcy, czyli osoby, kt├│r┬▒ jeste┬Âmy w stanie sprawdzi├Ž, czy rzeczywi┬Âcie hodowl├¬ posiada.
Co do konkretnego przypadku szczyg┬│├│w syberyjskich, mam w┬▒tpliwo┬Âci dotycz┬▒ce pochodzenia takich ptak├│w. Tutaj rzeczywi┬Âcie mog┬▒ si├¬ zdarza├Ž nadu┬┐ycia, poniewa┬┐ tak jak pisa┬│am - po upierzeniu laik ich raczej nie rozr├│┬┐ni od formy dzikiej (zreszt┬▒ jest to ten sam gatunek, tylko r├│┬┐ne podgatunki). Niemniej je┬Âli papiery s┬▒ ok a ptak kupiony od hodowcy, no to nie wiem, czy mamy prawo si├¬ czepia├Ž, skoro nawet minister ┬Ârodowiska zezwala na trzymanie tych ptak├│w bez pozwole├▒.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak Justyno - jestem przeciwny hodowli ptak├│w dla w┬│asnej przyjemno┬Âci. Ptak w klatce, wolierze - to nienaturalne i tylko dla jednej strony przyjemne. To moje zdanie, wiem, ┬┐e ma┬│o popularne.
Nie znaczy to, ┬┐e ka┬┐dego hodowc├¬ bym zastrzeli┬│ Very Happy Sam te┬┐ mam w domu nimf├¬, od lat 12 i dochowam j┬▒ a┬┐ zdechnie, kiedy┬ mia┬│em troch├¬ inny ┬Âwiatopogl┬▒d... Wzi┬▒┬│em j┬▒ ze sklepu ZOO gdzie pracowa┬│a ┬┐ona, bo tak si├¬ do mnie przymila┬│a, zagadywa┬│a, ┬┐e wyprosi┬│a to sobie (oczywi┬Âcie nie ┬┐ona tylko papuga Wink ). Dzi┬ tego ┬┐a┬│uj├¬, z kilku powod├│w.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 8:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ptak w klatce, wolierze - to nienaturalne i tylko dla jednej strony przyjemne
Na pewno w przypadku niekt├│rych gatunk├│w, np. takich hodowanych od niedawna albo wymagaj┬▒cych du┬┐ej przestrzeni. Albo samotna du┬┐a papuga, kt├│rej w┬│a┬Âciciel nie po┬Âwi├¬ca wystarczaj┬▒co du┬┐o czasu. Ale w przypadku np. zeberek, mam pewne w┬▒tpliwo┬Âci co do ich "nieszcz├¬┬Âliwo┬Âci". Jedzenie maj┬▒, towarzystwo r├│wnie┬┐ (s┬▒ na tyle ma┬│e, ┬┐e hodowanie stadka nie wymaga po┬Âwi├¬ce├▒), je┬Âli do tego jeszcze du┬┐┬▒ wolier├¬ albo mo┬┐liwo┬Â├Ž "wylatania si├¬" w mieszkaniu - czego im do szcz├¬┬Âcia brakuje? Nie m├│wi┬▒c o tym, ┬┐e te hodowlane to nie wiem, czy na wolno┬Âci by prze┬┐y┬│y.
Ale oczywi┬Âcie, tak jak pisa┬│am - masz prawo do swojego zdania.
Cytat:
Nie znaczy to, ¿e ka¿dego hodowcê bym zastrzeli³ Very Happy
to dobrze Laughing
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna K napisa│:
.... - czego im do szcz├¬┬Âcia brakuje?....
... czego┬ brakuje, oj brakuje. Inaczej tyle by ich nie ucieka┬│o co roku przez niedomkni├¬te okno Smile Pewnie wol┬▒ dzie├▒ ┬┐ycia na wolno┬Âci ni┬┐ rok w klatce.
Ptaki urodzone w niewoli te┬┐ maj┬▒ instynkt, pewne zakodowane informacje. Przyk┬│adem nasze bo├Žki - m┬│ode lec┬▒ do Afryki zupe┬│nie oddzielnie od doros┬│ych, sk┬▒d znaj┬▒ drog├¬? Mo┬┐e to nie s┬▒ ptaki "zniewolone", ale przyk┬│ad przydatny.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
czego┬ brakuje, oj brakuje. Inaczej tyle by ich nie ucieka┬│o co roku przez niedomkni├¬te okno Smile Pewnie wol┬▒ dzie├▒ ┬┐ycia na wolno┬Âci ni┬┐ rok w klatce.
To akurat nie musi by├Ž argument, ┬┐e brakuje. To mo┬┐e by├Ž zwyk┬│a ciekawo┬Â├Ž, albo przypadek - jest dziura, to mo┬┐e by tak sprawdzi├Ž co za ni┬▒? - a potem mog┬▒ by├Ž na tyle g┬│upie, ┬┐e nie trafiaj┬▒ do domu Wink
Cytat:
Ptaki urodzone w niewoli te┬┐ maj┬▒ instynkt, pewne zakodowane informacje.
Oczywi┬Âcie, tu si├¬ zgodz├¬. Podejrzewam, ┬┐e gdyby hodowa├Ž przez dwa-trzy pokolenia jakie┬ nasze migruj┬▒ce wr├│blaki, to te┬┐ wykazywa┬│yby tzw. niepok├│j migracyjny w okresie, kiedy powinny rozpocz┬▒├Ž w├¬dr├│wk├¬. Ale je┬Âli ptak jest hodowany naprawd├¬ wiele pokole├▒, to sk┬▒d wiesz, czy ten niepok├│j migracyjny nie zanika? W odpowiednio d┬│ugiej hodowli zatracaj┬▒ si├¬ r├│┬┐ne cechy. O to mi w┬│a┬Ânie chodzi - ┬┐e ptaki rozmna┬┐ane w niewoli od dawna mog┬│y si├¬ "przystosowa├Ž" do nienaturalnych warunk├│w i wcale nie jestem pewna, czy rzeczywi┬Âcie cierpi┬▒ przez sam fakt bycia w niewoli. Poza tym - nie wszystkie ptaki migruj┬▒. Czy na przyk┬│ad zeberki migruj┬▒, czy s┬▒ osiad┬│e w naturze?
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak ┬┐eby nie by┬│o w┬▒tpliwo┬Âci - r├│wnie┬┐ nie jestem zwolenniczk┬▒ trzymania w niewoli ptak├│w dzikich, od┬│owionych, albo ewidentnie nienadaj┬▒cych si├¬ do trzymania w niewoli. O hodowli jakichkolwiek zwierz┬▒t w nieodpowiednich dla nich warunkach chyba nawet nie ma potrzeby dyskutowa├Ž.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zeberki - to wr├│bel australijski, w┬▒tpi├¬ ┬┐eby potrzebowa┬│y migrowa├Ž, jak ju┬┐ to pewnie niedaleko. Znam zeberki (ze wspomnianego wcze┬Âniej sklepu), bardzo nadaj┬▒ce si├¬ do domu, nieg┬│o┬Âne, niek┬│opotliwe, nie za m┬▒dre, kr├│tko ┬┐yj┬▒ce (nie ┬┐ebym swojej nimfie ┬╝le ┬┐yczy┬│....).
Z tymi ucieczkami to pewnie czasem tak samo jak z tymi ptakami co wlatuj± nam do domówSmile Ciekawy jest jeden post na forum (mi³o siê go czyta) jak to wróbel na parapecie zagniazdowa³ i "oswoi³" sobie domowników. Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach