Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Takie różne moje budki - trochę porad, trochę zdjęć

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tannhauser
Rozkręcam się

PostWysłany: Sro Maj 08, 2013 11:07 am    Temat postu: Takie różne moje budki - trochę porad, trochę zdjęć Odpowiedz z cytatem

Mamy działkę 8 km od Krakowa na której znajduje się kilka różnych budek. Budki najlepiej zbudować samemu choć te w sklepach ( nie wszystkie) coraz bardziej odpowiadają standartowym wymiarom i potrzebom ptakow. Moje rada to przede wszystkim aby przy budowaniu budki nie heblować ani nie malować jej wnętrza a także aby zrobić w podłodze budki otwory( po pierwsze aby aby insekty będące stałymi współmieszkańcami budek miały jak z niej wylatywać oraz aby ewentualnie woda po ulewie miała którędy z budki wyciec. Kolejna sprawa to aby ścianka czołowa z otworem była zorientowana na wschód lub pd-wschód tak aby promienie porannego słońca ogrzewały budkę po chłodnej nocy oraz aby ścianka ta była nachylona nieco do przodu od strony daszku. Lepiej także zamiast gwoździ stosować przy budowie budki śruby. Wszelkie patyczki pod otworami to nieporozumienie. Ptakom to niepotrzebne wogóle - wejdą do budki i bez tego - a stanowi to tylko ulatwienie dla drapieżców do zaglądania do budek. Ja mam tylko jedną budkę z "patykiem" ale to raczej osadzona nisko klamka służąca do otwierania budki przy jej czyszczeniu, a nie stopień wejściowy. Mocując budkę na drzewie od góry przytwierdzajmy ją do drzewa zawsze minimum dwoma gwoździami przy czym jeden niech będzie nie dobity tak aby przyrost na obwodzie drzewa nie zerwał budki.
Między bajki wrzucam natomiast wszelkie porady ornitologów, że budki nie mogą wisieć zbyt gęsto . My mamy dzialkę 10 arów z czego połowa to trawnik a ptaków gniazdujących jest tu jak zobaczycie powyżej wszelkich norm. Wszystko zależy od środowiska oraz może i od pozytywnej dla ptaków energii którą one wyczuwają na kilometr. I tak nigdy nie "pobiję" rekordu księdza z Bujakowa na Śląsku który obok kościoła założył ogród a właściwie park gdzie na powierzchni ok. 1 ha jest mnóstwo drzew a na co drugim budka( których ilość to na pewno kilkaset ) i to każda zasiedlona. Cos niebywałego i nieprawdopodobnego! Zachęcam wszystkich przejeżdżających przez Górny Śląsk do odwiedzenia tegoż miejsca : http://www.sw-mikolaj.katowice.opoka.org.pl/

Moja pierwsza budka wisi na orzechu i jest wyrobem własnym . Przeznaczona dla sikor dużych . Na pierwszym zdjęciu sikorka "podchodzi" właśnie do lądowania Very Happy

Trochę mi się ta budka juz rozszczelniła z uplywu lat ale dopchanie szpar sznurem konopnym sprawdziło się a budkę te sikorke uwielbiają i jest zawsze zamieszkana w czasie lęgów.

Budkę tą próbowal rozkuć dzięcioła ale odstapił od tego. Ścianke czolową warto robić z twardszego drewna oraz deski grubszej nawet dwa razy niż ścianki boczne . Ptaki uwielbiają takie tunele wejsciowe które mogą wynosić w budkach nawet i 6 cm ( tak jak w mojej budce z kamerą opisanej gdzie indziej na tym forum). Wymiary budek polecam brać stąd (http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2007/4/070414.htm

Poniższa budka była kupna. Miała jakiś jednorazowy dach słomiany patyczek i inne "extras".
[img] http://c.wrzuta.pl/wi7909/aa37d96b002cfb29518541b9/dzialka_014.jpg[/img]
Z biegiem lat rozpadała się juz wielokrotnie i myślałem żeby ją wyrzucić ale po generalnym remoncie i zdrutowaniu na obwodzie spełnia znów swoją rolę wisząc na drugim orzechu. Dach ma z odpadków listew i papy. Jest dość "przewiewna" ale też uwielbiana przez ptaki. Równiez przeznaczona jest dla dużych sikor ale w tym rokurywalizację o nią wygrały wróble. Na zdjęciu poniżej widać jej szczęśliwych aktualnych mieszkańców
Very Happy

A to kolejna budka dedykowana dla sikor mniejszych. Dach ma z blachy ,ściankę czołową pogrubioną kawałkiem drewna nieodkorowanego. O nią tez nieraz toczyły się powietrzne walki.

A to moja najstarsza budka . Duża, na szpaka choc gniazdowały w niej także duże gatunki sikor . Chyba "x" lat temu była kupiona w sklepie ale z tego co kupione to juz nie ma po remontach chyba nic. Ma nowy otwierany dach na zawiasach, pokryta jest papą

A to moja najnowsza budka. Dedykowana dla jeżyka ( Oj, lata tutaj tych szybkich Pershingów wokół w lecie sporo! )

Niestety zapomniałem ( a radziła to zrobić fachowa prasa o jeżykach ) zamknąć otworu wlotowego do minimum pierwszego maja( jeżyki dopiero w maju przylatują do Polski) aby nie zasiedlily budki inne gatunki. No i właśnie odkryłem, że do budki wróble naznosiły juz materiał

więc ich raczej nie "wyeksmituje " ( o ile coś z ich lęgu będzie bo ruch wokół tej budki - wisi ona na 2,5 metrowej pergoli - ustał )
A przecież miałem zrobione takie śliczne drzwiczki ( z zamkiem) do otworu tej budki ! i zapomniałem je założyć Mad

A tu leżą te " drzwi" na stole :

A teraz trochę o moich" budkach" nietypowych. Ta np. jest metalowa
Very Happy :

otwór wlotowy do tej "budki" jest od spodu:

i mieszkają w niej i legną sie kopciuszki ( zdjecia z ubiegłego roku ) :

Niestety zasiedlenie skrzynki gazowej kopciuszkami nie zwalnia z opłat za gaz Crying or Very sad
Liczę, że ta nowa budka dla kolejnej rodziny kopciuszków ( którą opisałem w osobnym temacie ) zostanie zasiedlona w przyszłym roku

A to jest leciwy czterdziestoletni jałowiec majacy ok.12 metrów wysokości . Jest on naturalnym miejscem gdzie gniazda zakładaja synogarlice:

Zaś poddasze nieobłożone podbitką dachową aż do ściany jest świetnym miejscem dla wróbli.

Przy tej ilości ptaków na 10 arowej działce warto zapewnić im nieco "luksusu" np. zamieniajac zwykle poidełko na większy basen kąpielowy Cool :

Ruch i zachowanie sprawności oraz czujności zapewnia ptaszkom na działce "kicia" od sąsiadów :

Wink
Zachecam wszystkich do budowy budek. To olbrzymia satysfakcja widzieć w nich naszych ptasich przyjaciół.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tannhauser
Rozkręcam się

PostWysłany: Wto Cze 11, 2013 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj skonczyłem budowę kolejnej ( chyba 6-tej już ) budki na działce. Dość solidna i ciężka ale tak trzeba gdy w okolicy grasuja dziecioły. Zobaczymy czy w przyszlym sezonie spodoba sie ptakom. A moja budka z kamerą została wczoraj zaatkowana przez 3 szpaki które chciały najpierw do niej wejśc a jak sie nie udało to rozbiły w niej "okno" / świetlik i budka wymaga naprawy. Dobrze że stało sie to teraz juz po skończonym lęgu a nie wcześniej
Janusz
.www.budka.ptaki.net.pl

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: