Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

Takie r├│┬┐ne moje budki - troch├¬ porad, troch├¬ zdj├¬├Ž

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
tannhauser
Rozkrêcam siê

Do│▒czy│: 09 Paą 2010
Sk▒d: Krak├│w

PostWys│any: Sro Maj 08, 2013 11:07 am    Temat postu: Takie r├│┬┐ne moje budki - troch├¬ porad, troch├¬ zdj├¬├Ž Odpowiedz z cytatem

Mamy dzia┬│k├¬ 8 km od Krakowa na kt├│rej znajduje si├¬ kilka r├│┬┐nych budek. Budki najlepiej zbudowa├Ž samemu cho├Ž te w sklepach ( nie wszystkie) coraz bardziej odpowiadaj┬▒ standartowym wymiarom i potrzebom ptakow. Moje rada to przede wszystkim aby przy budowaniu budki nie heblowa├Ž ani nie malowa├Ž jej wn├¬trza a tak┬┐e aby zrobi├Ž w pod┬│odze budki otwory( po pierwsze aby aby insekty b├¬d┬▒ce sta┬│ymi wsp├│┬│mieszka├▒cami budek mia┬│y jak z niej wylatywa├Ž oraz aby ewentualnie woda po ulewie mia┬│a kt├│r├¬dy z budki wyciec. Kolejna sprawa to aby ┬Âcianka czo┬│owa z otworem by┬│a zorientowana na wsch├│d lub pd-wsch├│d tak aby promienie porannego s┬│o├▒ca ogrzewa┬│y budk├¬ po ch┬│odnej nocy oraz aby ┬Âcianka ta by┬│a nachylona nieco do przodu od strony daszku. Lepiej tak┬┐e zamiast gwo┬╝dzi stosowa├Ž przy budowie budki ┬Âruby. Wszelkie patyczki pod otworami to nieporozumienie. Ptakom to niepotrzebne wog├│le - wejd┬▒ do budki i bez tego - a stanowi to tylko ulatwienie dla drapie┬┐c├│w do zagl┬▒dania do budek. Ja mam tylko jedn┬▒ budk├¬ z "patykiem" ale to raczej osadzona nisko klamka s┬│u┬┐┬▒ca do otwierania budki przy jej czyszczeniu, a nie stopie├▒ wej┬Âciowy. Mocuj┬▒c budk├¬ na drzewie od g├│ry przytwierdzajmy j┬▒ do drzewa zawsze minimum dwoma gwo┬╝dziami przy czym jeden niech b├¬dzie nie dobity tak aby przyrost na obwodzie drzewa nie zerwa┬│ budki.
Mi├¬dzy bajki wrzucam natomiast wszelkie porady ornitolog├│w, ┬┐e budki nie mog┬▒ wisie├Ž zbyt g├¬sto . My mamy dzialk├¬ 10 ar├│w z czego po┬│owa to trawnik a ptak├│w gniazduj┬▒cych jest tu jak zobaczycie powy┬┐ej wszelkich norm. Wszystko zale┬┐y od ┬Ârodowiska oraz mo┬┐e i od pozytywnej dla ptak├│w energii kt├│r┬▒ one wyczuwaj┬▒ na kilometr. I tak nigdy nie "pobij├¬" rekordu ksi├¬dza z Bujakowa na ┬Žl┬▒sku kt├│ry obok ko┬Âcio┬│a za┬│o┬┐y┬│ ogr├│d a w┬│a┬Âciwie park gdzie na powierzchni ok. 1 ha jest mn├│stwo drzew a na co drugim budka( kt├│rych ilo┬Â├Ž to na pewno kilkaset ) i to ka┬┐da zasiedlona. Cos niebywa┬│ego i nieprawdopodobnego! Zach├¬cam wszystkich przeje┬┐d┬┐aj┬▒cych przez G├│rny ┬Žl┬▒sk do odwiedzenia tego┬┐ miejsca : http://www.sw-mikolaj.katowice.opoka.org.pl/

Moja pierwsza budka wisi na orzechu i jest wyrobem w┬│asnym . Przeznaczona dla sikor du┬┐ych . Na pierwszym zdj├¬ciu sikorka "podchodzi" w┬│a┬Ânie do l┬▒dowania Very Happy

Trochê mi siê ta budka juz rozszczelni³a z uplywu lat ale dopchanie szpar sznurem konopnym sprawdzi³o siê a budkê te sikorke uwielbiaj± i jest zawsze zamieszkana w czasie lêgów.

Budk├¬ t┬▒ pr├│bowal rozku├Ž dzi├¬cio┬│a ale odstapi┬│ od tego. ┬Žcianke czolow┬▒ warto robi├Ž z twardszego drewna oraz deski grubszej nawet dwa razy ni┬┐ ┬Âcianki boczne . Ptaki uwielbiaj┬▒ takie tunele wejsciowe kt├│re mog┬▒ wynosi├Ž w budkach nawet i 6 cm ( tak jak w mojej budce z kamer┬▒ opisanej gdzie indziej na tym forum). Wymiary budek polecam bra├Ž st┬▒d (http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2007/4/070414.htm

Poni┬┐sza budka by┬│a kupna. Mia┬│a jaki┬ jednorazowy dach s┬│omiany patyczek i inne "extras".
[img] http://c.wrzuta.pl/wi7909/aa37d96b002cfb29518541b9/dzialka_014.jpg[/img]
Z biegiem lat rozpada┬│a si├¬ juz wielokrotnie i my┬Âla┬│em ┬┐eby j┬▒ wyrzuci├Ž ale po generalnym remoncie i zdrutowaniu na obwodzie spe┬│nia zn├│w swoj┬▒ rol├¬ wisz┬▒c na drugim orzechu. Dach ma z odpadk├│w listew i papy. Jest do┬Â├Ž "przewiewna" ale te┬┐ uwielbiana przez ptaki. R├│wniez przeznaczona jest dla du┬┐ych sikor ale w tym rokurywalizacj├¬ o ni┬▒ wygra┬│y wr├│ble. Na zdj├¬ciu poni┬┐ej wida├Ž jej szcz├¬┬Âliwych aktualnych mieszka├▒c├│w
Very Happy

A to kolejna budka dedykowana dla sikor mniejszych. Dach ma z blachy ,┬Âciank├¬ czo┬│ow┬▒ pogrubion┬▒ kawa┬│kiem drewna nieodkorowanego. O ni┬▒ tez nieraz toczy┬│y si├¬ powietrzne walki.

A to moja najstarsza budka . Du┬┐a, na szpaka choc gniazdowa┬│y w niej tak┬┐e du┬┐e gatunki sikor . Chyba "x" lat temu by┬│a kupiona w sklepie ale z tego co kupione to juz nie ma po remontach chyba nic. Ma nowy otwierany dach na zawiasach, pokryta jest pap┬▒

A to moja najnowsza budka. Dedykowana dla je┬┐yka ( Oj, lata tutaj tych szybkich Pershing├│w wok├│┬│ w lecie sporo! )

Niestety zapomnia┬│em ( a radzi┬│a to zrobi├Ž fachowa prasa o je┬┐ykach ) zamkn┬▒├Ž otworu wlotowego do minimum pierwszego maja( je┬┐yki dopiero w maju przylatuj┬▒ do Polski) aby nie zasiedlily budki inne gatunki. No i w┬│a┬Ânie odkry┬│em, ┬┐e do budki wr├│ble naznosi┬│y juz materia┬│

wi├¬c ich raczej nie "wyeksmituje " ( o ile co┬ z ich l├¬gu b├¬dzie bo ruch wok├│┬│ tej budki - wisi ona na 2,5 metrowej pergoli - usta┬│ )
A przecie┬┐ mia┬│em zrobione takie ┬Âliczne drzwiczki ( z zamkiem) do otworu tej budki ! i zapomnia┬│em je za┬│o┬┐y├Ž Mad

A tu le┬┐┬▒ te " drzwi" na stole :

A teraz trochê o moich" budkach" nietypowych. Ta np. jest metalowa
Very Happy :

otw├│r wlotowy do tej "budki" jest od spodu:

i mieszkaj┬▒ w niej i legn┬▒ sie kopciuszki ( zdjecia z ubieg┬│ego roku ) :

Niestety zasiedlenie skrzynki gazowej kopciuszkami nie zwalnia z op┬│at za gaz Crying or Very sad
Liczê, ¿e ta nowa budka dla kolejnej rodziny kopciuszków ( któr± opisa³em w osobnym temacie ) zostanie zasiedlona w przysz³ym roku

A to jest leciwy czterdziestoletni ja┬│owiec majacy ok.12 metr├│w wysoko┬Âci . Jest on naturalnym miejscem gdzie gniazda zak┬│adaja synogarlice:

Za┬ poddasze nieob┬│o┬┐one podbitk┬▒ dachow┬▒ a┬┐ do ┬Âciany jest ┬Âwietnym miejscem dla wr├│bli.

Przy tej ilo┬Âci ptak├│w na 10 arowej dzia┬│ce warto zapewni├Ž im nieco "luksusu" np. zamieniajac zwykle poide┬│ko na wi├¬kszy basen k┬▒pielowy Cool :

Ruch i zachowanie sprawno┬Âci oraz czujno┬Âci zapewnia ptaszkom na dzia┬│ce "kicia" od s┬▒siad├│w :

Wink
Zachecam wszystkich do budowy budek. To olbrzymia satysfakcja widzie├Ž w nich naszych ptasich przyjaci├│┬│.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
tannhauser
Rozkrêcam siê

Do│▒czy│: 09 Paą 2010
Sk▒d: Krak├│w

PostWys│any: Wto Cze 11, 2013 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj skonczy┬│em budow├¬ kolejnej ( chyba 6-tej ju┬┐ ) budki na dzia┬│ce. Do┬Â├Ž solidna i ci├¬┬┐ka ale tak trzeba gdy w okolicy grasuja dziecio┬│y. Zobaczymy czy w przyszlym sezonie spodoba sie ptakom. A moja budka z kamer┬▒ zosta┬│a wczoraj zaatkowana przez 3 szpaki kt├│re chcia┬│y najpierw do niej wej┬Âc a jak sie nie uda┬│o to rozbi┬│y w niej "okno" / ┬Âwietlik i budka wymaga naprawy. Dobrze ┬┐e sta┬│o sie to teraz juz po sko├▒czonym l├¬gu a nie wcze┬Âniej
Janusz
.www.budka.ptaki.net.pl

Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach