Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Kula tłuszczowa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ming
Użytkownik prawie zaawansowany

PostWysłany: Nie Sty 04, 2015 12:27 pm    Temat postu: Kula tłuszczowa Odpowiedz z cytatem

Witam,

jako, że goście 'mojego parapetu' za szybko wydzióbywały łuskany słonecznik - zainteresowałem się innymi formami dawania pokarmu (które nie będą wymagały codziennej pamięci)

Na youtube znalazłem opis jak zrobić kulę tłuszczową, a raczej kulę smalcową - https://www.youtube.com/watch?v=xo_J8ZY5GCA

Tak wyszła moja kula:

Wiadomo, że 'pichcenie' zajmuje trochę czasu (ja zrobiłem na raz 4 kule), ale skład kuli to trzy garstki różnego słonecznika (pokarm na jeden dzień) + smalec - daje 3-4 dni jedzenia.

Polecam wszystkim ambitnym miłośnikom ptaków i kulinariów Smile, którzy nie chcą być zależni od poziomu nasionek w karmniku.

Daje to też satysfakcje przede wszystkim facetom, którzy z radością patrzą, że przez nich przyrządzona potrawa - smakuje Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Nie Sty 11, 2015 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie robiłam nigdy kul tłuszczowych, ale wieszałam kawałki słoniny - nigdy nie miały większego wzięcia. Nie wiem, od czego to zależy, bo wiele osób słoninkę poleca jako lubianą przez ptaki.
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Nie Sty 11, 2015 5:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie słoninka baaardzo popularna wśród sikorek. Bywało, że na 3 było jednocześnie ponad dziesięć sikorek. W tym roku jednak nie wieszam, za ciepło - słoninka tylko na mrozie nie psuje się.
Powrót do góry
ming

PostWysłany: Wto Sty 13, 2015 11:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie słonina również jest bardzo popularna, przed zrobieniem kul wykładałem skóry ze słoniną, które po kilku dniach wyglądały jak "powiewająca dziurawa pielucha".
Co do psucia i mrozu nie zgodził bym się do końca z Tomaszem.
W lodówce panuje temperatura między 1 a 10 stopni, więc w podobnej temperaturze na zewnątrz przez te 2-4 dni (wydziobywania) nic jej się nie stanie. Smile
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Wto Sty 13, 2015 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ming napisał:
U mnie słonina również jest bardzo popularna, przed zrobieniem kul wykładałem skóry ze słoniną, które po kilku dniach wyglądały jak "powiewająca dziurawa pielucha".
W lodówce panuje temperatura między 1 a 10 stopni, więc w podobnej temperaturze na zewnątrz przez te 2-4 dni (wydziobywania) nic jej się nie stanie. Smile
- powiedz to "moim" sikorkom, jak ciepło to słonika wisiała samotna aż żal patrzeć, w ogóle na niej nie siadały Smile Podobnie mam ze słonecznikiem, przychodzi pewna pora (wiosna) i nie dosypuję do karmnika, bo po prostu nikt go nie zjada. Widocznie pojawiają się lepsze smakołyki.
Powrót do góry
ming

PostWysłany: Wto Sty 13, 2015 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje siksy to blokowiskowe mieszczanki Smile,
stołują się u mnie, ale też ekipą zalatują na kebab (bar 500m dalej).
Wiosną znikają, pewnie tam gdzie więcej dzikich terenów, drzew, larw i samych owadów.

Może Twoje też latają na dwa fronty Smile
albo mają więcej drzew, gdzie przy ciepłej pogodzie mają dostęp do larw.
Powrót do góry
statjacek
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Pią Mar 20, 2015 10:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:
ming napisał:
- powiedz to "moim" sikorkom, jak ciepło to słonika wisiała samotna aż żal patrzeć, w ogóle na niej nie siadały Smile Podobnie mam ze słonecznikiem, przychodzi pewna pora (wiosna) i nie dosypuję do karmnika, bo po prostu nikt go nie zjada. Widocznie pojawiają się lepsze smakołyki.

Sikorki uwielbiają słoninę gotowaną. To jak zauważyłem jest dla nich prawdziwym przysmakiem. Może być zima czy lato bez znaczenia. Surową tez jedzą, ale bez szału.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sro Mar 25, 2015 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja już nie dokarmiam. Sikorki zniknęły, a mazurki dość mają jedzenia w okolicznych gospodarstwach Smile Z gotowaną słoniną nie próbowałem, zawsze surowa mrożona i wieszana tylko w mróz. Druga zima z rzędu bardzo lekka, z wczesną wiosną, do tego bardzo suchą.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: