Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Jak nakarmić małego ptaszka?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:14 pm    Temat postu: Jak nakarmić małego ptaszka? Odpowiedz z cytatem

Witam,

znalazłam dziś małego ptaszka (był on jedn żywy z 4 jakie leżały na ziemi, prawdopodobnie wypadły z gniazda podczas burzy)
zrobilam mu potulne gniazdko i przygotowałam papke z manny i makaronu bo tylko to miałam w domu,ale nie umiem go nakarmić, wogole niewiem jak się do tego zabrać? A on też mi w tym nie pomaga i ciągle tylko ćwierka a nie otwiera dzióbka bym mogla mu to jedzenie podać...

Bardzo bym prosiła o jakieś wskazówki

z góry dziękuje:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=246 - przeczytaj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj,
najodpowiedniejszym pokarmem dla młodych ptaków wróblowatych (a zapewne takim jest Twój podopieczny, bo do wróblowatych należy zdecydowana większość ptaków, z którymi spotykamy się na codzień) jest mieszanka nabiałowa. Przepis na nią jest następujący:
Składniki:
- biały ser pełnotłusty 300g
- glukoza w proszku 30 g (2 łyżki stołowe)
- mąka ryżowa 15 g (1 łyżka stołowa) (można zrezygnować z tego składnika)
- mąka kukurydziana 12 g (1 łyżka stołowa) lub kleik kukurydziany
- Vitaral (Polfa) 1 drażetka lub suszony gammarus (pokarm dla żółwi do nabycia w sklepie zoologicznym) lub mieszanka dla ptaków owadożernych
Składniki miesza się, żeby miały konsystencję papki, i podaje ptakowi w postaci małych kulek. W przepisie jest 300 g sera, ale przygotowuj odpowiednio mniej, tak żeby codziennie była świeża porcja, bo mieszanka szybko kwaśnieje. A pomiędzy karmieniami trzeba ją trzymać w lodówce.

Jeśli chwilowo nie masz wszystkich składników, to możesz ptaszka nakarmić jajkiem gotowanym na twardo (bardziej białkiem niż żółtkiem).

Po każdym karmieniu trzeba ptaszka poić wodą do dzioba.

Jeśli nie masz ani jajka, ani składników na mieszankę, to nie karm ptaszka niczym póki nie zdobędziesz tych składników - niewłaściwy pokarm może być niebezpieczny dla takiego malucha.

Czy możesz wstawić zdjęcie ptaszka? Chciałabym zobaczyć, jaki jest duży, czy już opierzony, może dowiemy się jaki to gatunek. Czy ptaszek lata, albo próbuje? Czy w ogóle wygląda na zdrowego, czy jest osłabiony, albo ma jakieś rany?

Z karmieniem może być kłopot, bo niektóre pisklaki są zbyt zestresowane, żeby otwierać dziób i trzeba je wtedy karmić na siłę. A otwieranie dzioba takiemu maluchowi, tak żeby nie zrobić mu krzywdy, jest trudne i wymaga wprawy. Może spróbuj zrobić tak: jeśli ptaszek jest bardzo mały, nieopierzony jeszcze w całości, albo z piórkami w osłonkach, to spróbuj zachęcić go, żeby jednak sam otworzył dziób, np. dotykając zajadów (tych żółtych nabrzmień w kątach dzioba). Może w końcu uda Ci się go nakarmić. A jeśli jest większy, to włóż go do jakiejś klatki, postaw w spokojnym miejscu i zostaw mu w miseczce trochę siekanego jajka - może sam będzie jadł. Tak czy inaczej, spróbuj go napoić, nakraplając mu ostrożnie wody na koniec dziobka.

Najlepiej byłoby, gdybyś pisklaka mogła oddać do azylu zajmującego się ptakami. Tutaj jest lista takich ośrodków:
Kod:
http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=44&postdays=0&postorder=asc&start=0
Oddanie do nich ptaka jest bezpłatne i bezpieczne, bo zajmą się tam nim osoby nap[rawdę doświadczone w opiece nad ptakami.
Poczytaj też tego tematu, zebraliśmy tam porady z różnych stron internetowych i linki - dotyczące opieki nad znalezionym ptakiem. http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=246
Powodzenia, daj znać co z ptaszkiem Smile
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ptaszek jest taki jak mam na obrazku do profilu. może nie jest ono wysokiej jakości ale widac że jest cały opieżony. A jaki to gatunek niestety nie wiem i od rana szukam w internecie i nie mogę znaleść nic co by Pasowalo do niego jedynie szczygiel jest troszke podobny ale to tylko skrzydła mają podobne...
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 3:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy nie jest to czasem mały grubodziób? Czy wygląda podobnie do tego jegomościa:
Kod:
http://www.photoblog.pl/zakreconainaczej/43181310/mlody-grubodziob.html
A jeśli nie ma takiego wydatnego dziobka, to może zięba?
Skąd jesteś? Sprawdzałaś, czy masz w pobliżu azyl?

jeżeli to grubodziób albo zięba, to poniżej porady do ich wychowywania ze strony STOP:
Cytat:
- zięba, wróbel, dzwoniec, makolągwa, szczygieł, grubodziób – są to ptaki jedzące niewielkie ziarna. Pisklęta tych gatunków najlepiej jest wykarmiać specjalistycznymi mieszankami do odchowu sztucznego młodych papug. Jeśli jednak nie mamy do nich dostępu (niestety w Polsce są dość trudno dostępne) należy karmić pisklęta mieloną karmą dla kanarków. Karma ta składa się z kanaru i prosa i kilku innych rodzajów nasion. Nasiona te należy zmielić (np. w młynku do kawy) i zalać wrzątkiem. Następnie nabierać niewielkie porcje papki na tępy koniec patyka do szaszłyków i podawać pisklęciu do dzioba. Do takiej mieszanki należy dodawać także szczyptę glukozy, witaminy lub trochę kruszonych biszkoptów. Starszym pisklętom można także podawać jabłko i marchew oraz liście gwiazdnicy pospolitej.
http://www.stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=article&id=18
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No niestety nie ma nigdzie w pobliżu żadnego azylu,jestem z bardzo małej miejscowości a zaraz prawdże czy to jest grubodziób... bo zięba raczej nie
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 4:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jest on ani do grubodzioba podobny ani do zięby.

Ma biały brzuszek,reszta jest szara Procz skrzydeł bo są one czarno zolte i ogon też i biały wpada...
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To musisz zrobić większe zdjęcie, nie ma rady. Najlepiej z przodu i z tyłu. W takim razie karm go mieszanką nabiałową. Teraz sprawdź, czy nie będzie jadł sam, podaj mu na miseczkę siekanego białka z jajka, i sprawdź czy nie je sam. Jeśli nie będzie sam jadł, to musisz mu otwierać dziób i wkładać jedzenie. W każdym razie, uważam że najlepiej byłby go odwieźć do azylu. Jeśli ktoś na miejscu wyszedłby na pociąg/autobus, to ptaszka można wysłać przesyłką konduktorską w pudełku z dziurkami.
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=Dc5hgEkIBBpyvK02aQAkkkd2keADBAAsqAAl00GZHoWmxFSZlMGdpHmLFMwZk[img][/img]
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://poczta.o2.pl/?cmd=getpart&link=Dc5hgEkIBBpyvK02aQAkmRYakrAxwfAioBI69wHsqAAl00GZHoWmxFTZk6HcY7yafGGc2k

To nareszcie dodałam te zdjęcia mam nadzieję że teraz będzie wiadomo co to za ptak;)
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety nie Sad Podałas linka do swojej skrzynki mailowej. Musisz wgrać zdjęcie na jakiś serwer i podać tu linka, możesz to zrobić np. na http://imageshack.us/

Tutaj jest instrukcja wklejania zdjęć na forum http://www.ptaki.net/forum/viewtopic.php?t=221
Powrót do góry
KrzysiaŁ
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 25, 2011 11:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smile już wiem co to za ptak... otóż był to szczygieł, a wiem bo zaniosłam go pod to drzewo gdzie go znalazłam i przyleciały dwa dorosłe ptaki i były one na bank szczygłami (chyba tak się to pisze) i wbrew temu co wyczytalam zaakceptowały go, a nawet matka go karmiła.

Wdrapalam się na drzewo i włożylam go do gniazda i do dziśiaj nadal siedzi w tym gnieździe i żyje...

jestem z siebie dumna;)
choć zdjęć nie umiałam dodać:p
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Pon Lip 25, 2011 8:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KrzysiaŁ napisał:

Wdrapalam się na drzewo i włożylam go do gniazda i do dziśiaj nadal siedzi w tym gnieździe i żyje...

jestem z siebie dumna;)
- ja również. Nic lepszego nie mogło szczygiełka spotkać. Twoje samopoczucie również jest na pewno dobre. Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: