Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

Pomagam wr├│belkowi z co z ma┬│ymi ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
mirela
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 23 Wrz 2011

PostWys│any: Pi▒ Wrz 23, 2011 7:20 am    Temat postu: Pomagam wr├│belkowi z co z ma┬│ymi ? Odpowiedz z cytatem

Wczoraj wieczorej c├│rka zuwa┬┐y┬│a zwisajacego wr├│belka z dachu naszego domu. Okaza┬│o si├¬, ┬┐e n├│┬┐na wesz┬│a mu mi├¬dzy dach├│wki i nie potrafi wyci┬▒gn┬▒├Ž, Sta┬│o si├¬ to tu┬┐ przy wej┬Âciu do jego dniazda, w kt├│rym s┬▒ ma┬│e, Wr├│belka wyci┬▒gn├¬┬│am, ale noga jest totalnie poprzestawiana, pokrwawiona i po┬│amana nawet nie wiem w ilu miejscach. Byli┬Âmy u weta, dostali┬Âmy jak┬▒┬ ma┬Â├Ž do smarowania i leki (antybiotyk i co┬ przeciwb├│lowego).Ma┬│y by┬│ wczoraj wyko├▒czony, napoi┬│am go, poda┬│am leki i dzieiaj ju┬┐ stara si├¬ w klatce podfruwywa├Ž.
Wet powiedzia┬│, ┬┐e to ju┬┐ 3 miot wr├│bli w tym roku i ┬┐e ma┬│e powinny by├Ž odchowane, ┬┐e one ┬│┬▒cz┬▒ si├¬ w pary i najprawdopodobniej ma┬│ymi b├¬dzie opiekowa├Ž si├¬ druga po┬│├│wka.
Czy faktycznie tak jest ? Czy zagl┬▒dn┬▒├Ž do nich i zobaczy├Ž czy s┬▒ du┬┐e (tylko jak ja to poznam czy mog┬▒ ju┬┐ je┬Â├Ž?), raczej nie widzia┬│┬▒m, zeby wylatywa┬│y z gniazda. Czy odda├Ž im rodzica i nie leczy├Ž go skoro juz z nim troch├¬ lepiej (ale antybiotyk tylko raz poda┬│am ) ?
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Pi▒ Wrz 23, 2011 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wr├│bel w niewoli zdechnie. Postaraj si├¬ go wypu┬Âci├Ž, otrzyma┬│ odpowiedni┬▒ pomoc. Nawet je┬Âli straci nog├¬ - da sobie rad├¬. Nieraz obserwowa┬│em ptaka bez nogi. Ale w┬▒tpi├¬ ┬┐eby tak si├¬ sta┬│o. Zro┬Ânie i zagoi mu si├¬ pewnie do┬Â├Ž szybko. Je┬Âli zro┬Ânie si├¬ krzywo (bez z┬│o┬┐enia operacyjnego 99%) - b├¬dziesz mog┬│a ┬│atwo go rozpoznawa├Ž, a jemu to zanadto nie b├¬dzie przeszkadza├Ž.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Sob Wrz 24, 2011 4:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co zaleci³ weterynarz? Je¿eli przepisa³ d³u¿sz± kuracjê antybiotykiem, to nie rezygnowa³abym z niej tak szybko. Tym bardziej ¿e nie s±dzê, ¿eby chory ptak efektywnie zajmowa³ siê potomstwem. A je¿eli nie bêdzie do koñca doleczony, i umrze np wskutek zaka¿enia czy dlatego ¿e z³apie go drapie¿nik, to maluchów i tak nie odchowa, i tak.
Wskazaniem do natychmiastowego wypuszczenia by┬│aby natomiast wg mnie sytuacja, kiedy ptak jest w niewoli na tyle zestresowany, ┬┐e w og├│le nie je, albo t┬│ucze si├¬ w klatce i jest ryzyko, ┬┐e si├¬ pouszkadza. Je┬Âli by tak by┬│o mimo umieszczenia klatki w spokojnym miejscu i ograniczenia manipulacji do minimum, to rzeczywi┬Âcie mog┬│oby zagra┬┐a├Ž jego ┬┐yciu. I wtedy najlepiej od razu go wypu┬Âci├Ž. W innym wypadku - je┬Âli ptak je i og├│lnie wszystko jest ok - nie widz├¬ powodu, dla kt├│rego mia┬│aby mu si├¬ sta├Ž w tej tymczasowej niewoli krzywda.
Oczywi┬Âcie wr├│bla trzeba wypu┬Âci├Ž najszybciej, jak to b├¬dzie mo┬┐liwe, tzn. kiedy sko├▒czy si├¬ kuracja zalecona przez weterynarza.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Sob Wrz 24, 2011 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyno, wr├│bel jest ptakiem specyficznym. Niewola dla niego w wi├¬kszo┬Âci przypadk├│w ko├▒czy si├¬ ┬Âmierci┬▒.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Sob Wrz 24, 2011 6:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Justyno, wr├│bel jest ptakiem specyficznym. Niewola dla niego w wi├¬kszo┬Âci przypadk├│w ko├▒czy si├¬ ┬Âmierci┬▒.
Zajrza┬│am do "Ptak├│w Polski" Kruszewicza. Rzeczywi┬Âcie, pisze, ┬┐e wr├│ble ci├¬┬┐ko si├¬ chowa w niewoli. Wg ksi┬▒┬┐ki to ma by├Ž zwi┬▒zane z kokcydiami - paso┬┐ytami wr├│bli - i rad┬▒ na to ma by├Ž a┬┐urowa pod┬│oga w klatce lub podanie lek├│w przeciw kokcydiom. Nie zdarzy┬│o mi si├¬ trzyma├Ž w domu wi├¬kszej liczby wr├│belk├│w ani przez d┬│u┬┐szy czas. Nie jestem przekonana do wypuszczania poranionego ptaka, no ale skoro uwa┬┐asz ┬┐e dla wr├│bla to b├¬dzie lepsze ni┬┐ przetrzymanie przez kilka dni - nie zamierzam si├¬ upiera├Ž.
Ewentualnie z rana przed wypuszczeniem mo┬┐na zadzwoni├Ž do kt├│rego┬ z azyli i zapyta├Ž czy na pewno wypuszczanie jest wskazane.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Sob Wrz 24, 2011 7:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Justyna K napisa│:
nie zamierzam si├¬ upiera├Ž.
- je┬Âli chodzi o ptaki to moja wiedza nie umywa si├¬ do Twojej:) Jednak z licznych post├│w na forum, maili wyci┬▒gam wnioski, ┬┐e wiele ptak├│w zdycha w niewoli. Nawet po widocznej poprawie stanu zdrowia, jedzeniu, piciu, podfruwaniu. Rano opiekun rze┬Âkiego ptaszka wstaje, a on zdech┬│y. Z t├¬sknoty za przestrzeni┬▒? Mo┬┐e i paso┬┐yty, ale chyba nie tylko to. A wr├│belki s┬▒ wyj┬▒tkowo niepodatne na niewol├¬.
Prosimy Mirela daj zna├Ž jak wr├│bel.
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Sob Wrz 24, 2011 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
je┬Âli chodzi o ptaki to moja wiedza nie umywa si├¬ do Twojej:)

Tu bym polemizowa┬│a Wink Moja wiedza te┬┐ jest czerpana w wi├¬kszo┬Âci z internetu i r├│┬┐nych for├│w. Mog├¬ poda├Ž link do namiar├│w na specjalist├¬, przepis na mieszank├¬ nabia┬│ow┬▒ - tyle Wink
Je┬Âli chodzi o to umieranie ptak├│w z niewiadomych przyczyn - smutne, ale te┬┐ spotka┬│am si├¬ z tym na r├│┬┐nych forach - wzi├¬┬│abym pod uwag├¬, ┬┐e - poza podlotami - do ludzi trafiaj┬▒ ptaki chore, ranne. Dlatego my┬Âl├¬ - chocia┬┐ to moje przypuszczenia tylko - ┬┐e mo┬┐e si├¬ zdarzy├Ž, ┬┐e kto┬ zabierze ptaka, kt├│remu na oko nic nie dolega, ale jest "jaki┬ niesw├│j" - a tak naprawd├¬ ptak cierpi na jak┬▒┬ chorob├¬, no i umiera. To co napisa┬│am to tak w ramach offtopu, bo inn┬▒ spraw┬▒ jest padanie ptak├│w z nieznanych nam przyczyn, a inn┬▒ to, ┬┐e niekt├│re gatunki faktycznie mog┬▒ by├Ž trudniejsze w utrzymaniu, nie dawa├Ž si├¬ ┬│atwo hodowa├Ž - tak jak piszesz, ┬┐e jest z wr├│blami.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach