Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

inkubacja - proszê o pomoc!

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
jaka
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 16 Lis 2011
Sk▒d: W-wa

PostWys│any: Sro Lis 16, 2011 12:19 am    Temat postu: inkubacja - prosz├¬ o pomoc! Odpowiedz z cytatem

Witam na forum. Jestem tu nowym u┬┐ytkownikiem jednak licz├¬ na Wasz┬▒ pomoc. Ot├│┬┐ sprawa jest taka, dosta┬│am od rodziny ze wsi jaja przepi├│rcze (prawdopodobnie zap┬│odnione, bo kogutki s┬▒ razem z kurkami, wi├¬c s┬▒dz├¬ ┬┐e innej opcji nie ma). Jaja rodzina przywioz┬│a jako spo┬┐ywcze, jednak chcia┬│abym je inkubowa├Ž tak ┬┐eby wyklu┬│y si├¬ piskl├¬ta - b├¬d┬▒ siedzia┬│y po prostu w wolierze zewn├¬trznej. I teraz moje pytanie - jestem technikiem weterynarii i jako tako w teorii wiem jak to wygl┬▒da jednak nie mia┬│am z tym do┬Âwiadczenia w praktyce. Oczywi┬Âcie nie jestem uzbrojona w ┬┐aden inkubator w domu ani nic podobnego, ale...
1) Zmierzy³am temperaturê dok³adnie na kaloryferze ( gdyby tam sta³ pojemnik z jajami) i wynosi 38,1 st C
2) Jaja zamierzam obraca├Ž dwa do trzech razy dziennie o 180st
3) wilgotno┬Â├Ž w pokoju wynosi 65% wi├¬c te┬┐ ok, jako ┬┐e to kaloryfer i mo┬┐e by├Ž troch├¬ sucho to zamierzam wiesza├Ž na nim mokr┬▒ ┬Âcierk├¬ w pobli┬┐u lub postawi├Ž niedaleko pojemnik z wod┬▒
4)wietrzenie... nie wiem jak ma si├¬ to odbywa├Ž, ale s┬│ysza┬│am ┬┐e nie jest to wymagane , je┬Âli kto┬ mo┬┐e pom├│c to bardzo prosz├¬

Pytanie.. czy jest mo┬┐liwo┬Â├Ž powodzenia tej akcji?? Nie b├¬dzie przeci┬▒g├│w, du┬┐ych r├│┬┐nic temperatur... Wi├¬c wydaje mi si├¬ ┬┐e warunki s┬▒ ok . W sumie kurka te┬┐ gdyby w og├│le chcia┬│a siedzie├Ž na jajach to schodz┬▒c nara┬┐a┬│a by je na inne warunki ni┬┐ te w inkubatorze.
M┬│ode b├¬d├¬ karmi├Ž serkiem, gotowanym jajkiem - to ju┬┐ wiem.. co jeszcze w pierwszych dniach ┬┐ycia?

Aha no i jeszcze pare informacji :
1) jaja maj┬▒ ok 5-6 dni max
2) przejecha┬│y w sumie w samochdzie ale by┬│y pewnie na dworze w temp ok 0st ( kr├│tko i opakowane ale to w sumie mog┬│o by to by├Ž dla zarodk├│w zab├│jcze....)
3) Czym umy├Ž( zdezynfekowa├Ž jaja przed inkubacj┬▒?)?

Liczê na Wasz± pomoc!
Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Sro Lis 16, 2011 6:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Smile

Wydaje mi si├¬, ┬┐e pr├¬dzej pomoc uzyskasz na forach hodowc├│w drobiu i ptak├│w ozdobnych, np. na forum Woliery. Tutaj chyba bardziej zajmujemy si├¬ ptakami dzikimi ni┬┐ hodowlanymi (chocia┬┐ nie wiem, mo┬┐e jaki┬ hodowca ptak├│w si├¬ na tym forum ujawni?? Smile ). Hodowcy wiedzieliby, jak nale┬┐y w domowych warunkach inkubowa├Ž jaja, i czy w og├│le ma to szanse powodzenia.
Ja szczerze m├│wi┬▒c by┬│abym troch├¬ sceptyczna - ale zastrzegam, ┬┐e to moje zdanie jako zupe┬│nego laika. Po pierwsze, to ┬┐e koguty s┬▒ z kurami nie musi na sto procent oznacza├Ž, ┬┐e jaja s┬▒ zap┬│odnione. Po drugie, je┬┐eli jaja maj┬▒ 5 dni, to co si├¬ z nimi dzia┬│o przez ten czas? Siedzia┬│y "pod kur┬▒"? Upewni┬│a┬ si├¬, ze nie zosta┬│y w┬│o┬┐one w mi├¬dzyczasie do lod├│wki? Wink

W ka┬┐dym razie, gdyby zdarzy┬│o Ci si├¬ znale┬╝├Ž kiedy┬ dzikiego ptaka - pisklaka, albo jakiego┬ rannego czy chorego - i potrzebowa┬│aby┬ si├¬ skonsultowa├Ž z kim┬ na jego temat, to b├¬dziemy - mam nadziej├¬ - w stanie troch├¬ wi├¬cej pom├│c Very Happy

Pozdrawiam Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach