Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Skwarki z łoju wołowego dla ptaków

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
benzulli
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Lut 04, 2012 11:54 am    Temat postu: Skwarki z łoju wołowego dla ptaków Odpowiedz z cytatem

Witam,
czy skwarki z łoju wołowego (przetapiałem łój i tłuszczem zalałem nasiona) nadają się dla ptaków? Nie wiem czy mogę dodać do własnoręcznie robionych kubeczków z nasionami.

Dodam, że goście stołówki to dzwońce, sikorki, wroble, grubodzioby, dzięcioły - no i czy te skwarki im nie zaszkodzą (domyślam, się, że to jakiś dobry specjał nawet dla nich, ale wolę się upewnić).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sob Lut 04, 2012 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W sklepach są sprzedawane gotowe kulki ze smalcu, zawierające nasiona. W/g mnie jednak nie jest to zbyt dobry pomysł. Zaleca się podawać ptakom jak najmniej przetworzone pokarmy. Czyli słonina, słonecznik, owies.
Czyli ja Twojego wyrobu nie podałbym, ale skoro są w sklepach zoologicznych to może się mylę?
U mnie w każdym razie dziesiątki sikorek wcinają słonecznik i słoninkę, na owies przylatują czasem trznadle, kos.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Nie Lut 05, 2012 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że z tymi przetworzonymi produktami to chodzi o przetworzone w podobny sposób jak np z ziemniaków we frytki albo chipsy Smile A stopiony i z powrotem zestalony smalec, ma chyba cały czas te same właściwości?
Oczywiście smalec musi być bez soli.
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Wto Lut 07, 2012 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smalec powstaje w wyniku topienia tłuszczu naturalnego. Wysoka temperatura i się topi. I właśnie na skutek wysokiej temperatury tworzą się jakieś tam wolne rodniki czy "cuś". Na pewno ma inne właściwości, ale raczej nie jest zbyt szkodliwy (świeży chleb ze smalcem ze skwarkami... mniam mniam, nie przyjmę do wiadomości, że szkodzi).

W naturze smalec nie występuje Wink Jeśli więc można, lepiej go zwierzętom nie aplikować, tak mi się wydaje.
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sro Lut 08, 2012 11:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:
Wysoka temperatura i się topi. I właśnie na skutek wysokiej temperatury tworzą się jakieś tam wolne rodniki czy "cuś"

Ale czy jesteś pewien, że temperatura, jaka jest konieczna do stopienia smalcu, wystarcza do tworzenia tych "cusiów"? Np. przy smażeniu na oleju, też mogą się tworzyć substancje rakotwórcze (np akroleina), ale chyba tylko wtedy, gdy smażymy wiele razy na tym samym albo tłuszcz jest przepalony. Normalnie nie słyszałam, żeby ktoś zakazywał smażenia na oleju rzepakowym z powodu tworzenia szkodliwych substancji. Jedynie dlatego, że smażone potrawy są ciężkostrawne, ale to z trochę innego powodu Wink
Tomasz napisał:
W naturze smalec nie występuje Wink
Makaron i gotowane warzywa również nie występują Wink A są polecane do karmienia np. ptaków wodnych, jako alternatywa dla karmienia chlebem.

O kulach tłuszczowo-nasiennych piszą tutaj (ostatni akapit):
Kod:
http://www.mto-kr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=19:jak-dokarmia-sikory&catid=2:dokarmianie&Itemid=2
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: