Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Zmiana ubarwienia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ryszard Giebułtowicz
Rozkręcam się

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2012 5:32 pm    Temat postu: Zmiana ubarwienia Odpowiedz z cytatem

Mieszkam w Stalowej Woli od urodzenia a ptaki zacząłem obserwować w szkole podstawowej. Nigdy nie zauważyłem tak radykalnej zmiany w upierzeniu jak obecnie. W okolicy jest dużo zakładów hutniczych lecz do tej pory przy wielokrotnie wyższej emisji zanieczyszczeń nie było takiego zjawiska. Obecnie pojawiły się tu odlewnie aluminium i nie wiem czy dobrze rozumuję ale to one mogą być za to odpowiedzialne.

Zdjęcie z przed kilku dni z Stalowej Woli

Dzisiejsza fotka tym razem Gawrona na którego poluję dwa lata i zawsze ucieka mi z przed obiektywu tak że i nie za ostra. Na tułowiu zwłaszcza pod skrzydłami ma o wiele więcej białych piór.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2012 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi się, żeby to było od skażenia środowiska.
Takie ubarwienie się zdarza wśród krukowatych. Czytałem, że odmieniec ma małe szanse przeżycia - stado "odmieńca" rzadko toleruje i potrafi zadziobać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Ryszard Giebułtowicz
Rozkręcam się

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2012 6:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego wynika że w moich okolicach krukowate są bardziej tolerancyjne bo i kawka i gawron żyje co najmniej 2 lata Laughing Gawrona raz widziałem z trzema innymi i kilka razy samego. Kawka natomiast zawsze porusza się w towarzystwie innych.

Czytałem o odtrąceniu przez matkę w zoo tygrysa który urodził się z zezem, taki osobnik za pewne miał by utrudnione polowanie. Spotkałem się z tym że ptak który ucieka z niewoli (papużka falista, kanarek) jest ścigany przez inne ptaki. Podejrzewam że dlatego iż nie spotykały takiego na co dzień.
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Sob Kwi 14, 2012 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ptaki z częściowym albinizmem, takie jak na zdjęciach, w naturalnych warunkach (powiedzmy, poza-miejskich Wink ) mogą być łatwiej zauważane przez drapieżniki, chociaż to raczej w przypadku całkowitych albinosów miałoby moim zdaniem znaczenie, a nie pojedyncze piórka. Nie chce mi się za bardzo wierzyć, żeby ptak z takimi wadami upierzenia został z tego tylko powodu zadziobany przez inne, ale spotkałam się z ciekawym stwierdzeniem (choć nie wiem, czy to prawda), że czarne ptaki z białymi plamami są mniej atrakcyjne dla partnerów, czy też mniej poważane w hierarchii - nie pamiętam, a może i jedno i drugie Smile Chodzi o to, że te białe plamki wyglądają jak zabrudzenie kałem, a ptak może być zabrudzony bo albo jest chory, albo nisko w hierarchii i siedział w nocy na drzewie niżej, i różne "prezenty" na niego spadały Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Ryszard Giebułtowicz
Rozkręcam się

PostWysłany: Nie Kwi 15, 2012 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czytałem kiedyś coś takiego że u kawki - Corvus monedula istnieje hierarchia i gdy ptak w hierarchii nr 4 awansuje na trzecią pozycję to automatycznie odbywa lęgi z partnerem trzecim a nie z poprzednim. Za pewne chodziło tu o jakieś makroregionalne stada.
Wydaje mi się że bez obrączkowania jest to temat nie do udowodnienia, ja nie widzę różnicy między jednym a drugim ptakiem tego samego gatunku. Ta teoria z piórami może dotyczyć raczej gawronów a nie kawki bo one raczej na drzewach nie śpią, pierwotnie ponoć był to ptak górski i gnieździł się na półkach skalnych.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: