Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

Czy nie za dużo drapieżników ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lupus23
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Sob Maj 19, 2012 8:33 pm    Temat postu: Czy nie za dużo drapieżników ? Odpowiedz z cytatem

Namierzyłem dwa gniazda myszołowa i dwa błotniaka stawowego.
Sfilmowałem jak błotniak wypijał jajka czajkom. Czajki po utracie lęgu od razu przystąpiły do toków.
I jeszcze coś dopiszę, od trzech lat bielik wybiera młode bociana czarnego, sfilmowałem jak siada na gnieździe bociana ale jak mnie namierzył dał nogę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Nie Maj 20, 2012 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie za dużo...
W środowisku gdzie są drapieżniki, są zdrowe populacje wszystkich gatunków. Świat jest tak urządzony, że jeden drugiego zjada, czasem to przykry widok, ale taka jest natura.
Ptaków drapieżnych wcale aż tak dużo nie ma jakby się zdawało, po prostu są bardziej widoczne od innych. Polując, siłą rzeczy pokazują się nam w całej krasie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Nie Maj 20, 2012 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czajki biorą poprawkę i mają odpowiednio więcej młodych. Gdyby żadne ptaki nie ginęły przed wydaniem na świat potomstwa, to wystarczyłoby, żeby każda para miała dwójkę młodych w życiu. Tymczasem mają po kilka młodych na rok. Gdyby wszystkie przeżywały, to mielibyśmy cały świat w czajkach, nie mówiąc o kosach, rudzikach, podróżniczkach, siewkach... i nie tylko ptakach, bo u wszystkich zwierząt tak się dzieje.
Jak sam piszesz, czajki przystąpiły do toków. Będzie nowy lęg, może bardziej szczęśliwy. W okolicy pewnie jest więcej czajek niż ta para, o której piszesz.
Moim zdaniem powinniśmy się martwić o zagrożenia powodowane przez człowieka (zabijanie, kłusownictwo, itd., ale przede wszystkim przekształcanie siedlisk!), a o relacje między drapieżnikiem a jak siedliska będą i zagrożeń od człowieka nie będzie, to o relacje drapieżnik-ofiara niech się przyroda sama troszczy.
Powrót do góry
lupus23
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Pon Cze 11, 2012 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa pierwsze lęgi czajek zniszczone, teraz wysiadują po raz trzeci.
Mam w zasięgu wzroku pięć par.
Lupus
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Yahoo Messenger MSN Messenger
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Wto Cze 12, 2012 4:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszkam na wsi 5 rok (piąta wiosna za mną). 3 lata temu biegało sporo psów po polach, które obserwuję z dwóch stron domu. Pieski wybrały wszystkie lęgi czajek i skowronków. Zeszłego roku psy znikły, ale ani czajki, ani skowronki się nie pojawiły. Tzn. latały, ale nie gniazdowały w pobliżu. Tego roku - już gniazdują Very Happy U ciebie też tak będzie, czajki zorientują się, że miejsce złe i za rok będą gniazdować gdzie indziej, po kilku latach może wrócą, błotniak zapomni o jajkach. Niestety nie zawsze jest tak kolorowo.
W Łomży obserwowałem z balkonu przez lata sowy pójdźki. Gniazdowały w otworach wentylacyjnych pewnej szkoły. I przegrały rywalizację z... kawkami. Nie ma ich już chyba 7 lat.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> obserwacje, ciekawostki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: