Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna Forum www.ptaki.net
Forum dla mi?o?nik?w przyrody, ptak?w, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 
Powrˇt do strony g│ˇwnej www.ptaki.net

kilka pyta├▒
Idą do strony 1, 2  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 21 Cze 2012

PostWys│any: Wto Lip 03, 2012 12:39 pm    Temat postu: kilka pyta├▒ Odpowiedz z cytatem

1.Czy dokarmianie i ustawienie poid┬│a, a za razem k┬▒pieliska przez ca┬│y rok jest dla ptak├│w szkodliwe?

2.Dla czego do mojego karmnika zim± przychodz± tylko bogatki i modraszki(raz by³ dzwoniec), a nie jak do innych rudziki, dziêcio³y, szpaki, grubodzioby, kosy?

3.Co zrobi├Ž, ┬┐eby do karmnika nie przychodzi┬│y ptaki drapie┬┐ne i inne(koty,sroki,s├│jki), bo kiedy┬ powiesi┬│am s┬│onin├¬ i na drugi dzie├▒ nie by┬│o ca┬│ej, a ┬┐adnych sikor nie widzia┬│am? Evil or Very Mad

4.Czy zim┬▒ musz├¬ codziennie dorzuca├Ž jedzenia do karmnika o sta┬│ej porze, nawet jak jeszcze wszystkiego nie zjedz┬▒?

5.Czy jedzenie z kompostu(cz├¬sto stare i zepsute rzeczy) jest dla ptak├│w szkodliwe, bo do mnie codziennie przychodz┬▒ wr├│ble, szpaki(kiedy┬ przychodzi┬│ r├│wnie┬┐ rudzik i samica pleszki)

pozdrawiam i dziêkujê za odpowiedzi
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Tomasz
Site Admin

Do│▒czy│: 11 Mar 2006
Sk▒d: ok.┬úom┬┐y

PostWys│any: Sob Lip 07, 2012 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad 1. Je┬Âli jest bezpieczne (niezbyt g┬│├¬bokie) i w bezpiecznym miejscu - nie jest szkodliwe

ad 2. Mo┬┐e maj┬▒ bli┬┐ej dobre karmniki? Mo┬┐e pokarm niezbyt dla nich? U mnie niemal co roku jest inny repertuar go┬Âci karmnika.

ad 3. S┬│onink├¬ spr├│buj wiesza├Ž na cienkim mocnym sznurku, druciku. Blisko okien i tak, ┬┐eby kot ani pies nie m├│g┬│ si├¬ do niej dobra├Ž.

ad 4. Ja do karmnika sypi├¬ jak zniknie pokarm. Bywa, ┬┐e jest to 3 razy dziennie, bywa, ┬┐e raz na dwa dni. U mnie jest tak, ┬┐e jak ko├▒czy si├¬ zima - przestaj├¬ karmi├Ž, bo s┬│onecznik po prostu nie znika. Ptaki wol┬▒ wtedy pokarm z natury. Wyznacznikiem jest obecno┬Â├Ž bogatek.

ad 5. Wydaje mi si├¬, ┬┐e ptaki wiedz┬▒ co im mo┬┐e zaszkodzi├Ž i wybior┬▒ z kompostownika to co im pasuje. W ko├▒cu na wysypiskach ┬Âmieci ptak├│w nie brakuje... Lepiej chyba jednak zabezpieczy├Ž go przed dost├¬pem ptak├│w. Ja mam kompostownik zrobiony z palet (ale nie euro), paleta przykrywa od g├│ry. Zapewnia dop┬│yw powietrza, du┬┐e ptaki nie maj┬▒ dost├¬pu.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwiedą stronŕ autora
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Nie Lip 08, 2012 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzi├¬ki Smile , a w ko├▒cu dokarmianie ptak├│w przez ca┬│y rok jest szkodliwe dla nich?Bo napisa┬│e┬ tylko o poidle.
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Nie Lip 08, 2012 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

barbarella napisa│:
a w ko├▒cu dokarmianie ptak├│w przez ca┬│y rok jest szkodliwe dla nich?
- tu specjali┬Âci si├¬ k┬│├│c┬▒ i swoje racje udowadniaj┬▒Smile U mnie - mo┬┐e dlatego, ┬┐e to wie┬Â, blisko pola, ┬│┬▒ki i lasy- latem do karmnika drobnica nie przylatuje. Jedynie sroki okradaj┬▒ psa, kawki, kwiczo┬│y, drozd, kopciuszki wyjadaj┬▒ robaki z ogr├│dka, d┬┐d┬┐ownice z trawnika. Ale w mie┬Âcie kawki i wr├│ble (bo na wsi ich nie ma - dopisuj├¬- u mnie na wsi, tylko mazurki) bywa┬│y ca┬│y rok w karmniku.
Naprawd├¬ r├│┬┐ne s┬▒ pogl┬▒dy ptasich specjalist├│w na dokarmianie, od najbardziej skrajnych - w og├│le nie dokarmia├Ž, do tego, ┬┐eby dokarmia├Ž ci┬▒gle. Czyli nie ma to jak w┬│asne wnioski poparte obserwacjami Wink

Ostatnio zmieniony przez Tomasz dnia Wto Lip 10, 2012 7:59 pm, w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Lip 09, 2012 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mieszkam na obrze¿u miasta - £odzi - s± wróble, raz widzia³am mazurka, a kawki wystêpuj± licznie w pobliskim parku

I jeszcze siê zapytam:

Jak ┬│atwym sposobem chroni├Ž budki l├¬gowe, karmniki, poid┬│a, k┬▒pieliska przed kotami (w dzie├▒ raczej nie przychodz┬▒, bo si├¬ mnie boj┬▒, ale w nocy niestety tak)?

Co mam dawa├Ž do karmnika(z zasob├│w zwyk┬│ej kuchni Wink )?

U mnie znika pokarm dopiero po tygodniu lub wi├¬cej Crying or Very sad A i spr├│buj├¬ je dokarmia├Ž - jak nie b├¬d┬▒ przychodzi├Ž i zjada├Ž to nie Wink
Powrˇt do gˇry
wiadrowski
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 20 Kwi 2011

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najlepiej wieszac takie budki,ktore utrudniaja dostep drapieznikom,ja robie budki z wlotem max 27mm ,zadaszone tak ,ze wlotu prawie nie widac-zaslania go daszek i bez zadnych patyczk├│w,ptakom wystarczy sama dziura.poza tym ja dno robie z podw├│jnej drucianej siatki,aby jak najwieksza ilosc krwiopijnych pasozyt├│w wypada┬│a z gniazda umieszczonego w budce.niestety nie da sie wybrac gatunku,ktory chce sie miec w budce,to wszystko to po prostu szczesliwy traf, gdy pozadany gatunek u nas zamieszka
karmniki trzeba ustawiac w miejscach ,gdzie kot czy kuna nie ma szans wejsc,a jesli chodzi o pozywienie do karmnika,u mnie najlepszy byl zawsze nie┬│uskany s┬│onecznik.
ptaki powinno sie dokarmiac tylko w okresie mroz├│w i ewentualnie gdy lezy gruba warstwa sniegu uniemozliwiajaca wydobywanie nasion spod niego.
jesli chodzi o gatunki w karmniku takie jak np.rudzik,grubodziób czy dziêcio³ to wskazana jest bliska obecnosc lasu lub gestych zadrzewien.

jesli chodzi o mazurki i wr├│ble,to ja widuje oba gatunki na wsi(wiekszosc to mazurki), a w miastach wr├│ble,na obrzezach miast oba gatunki

ptaki wr├│blowate latem (w okresie legowym maj-lipiec)rzadziej zagladaja do karmnik├│w,gdy┬┐ pary przystepujace do leg├│w skupione sa raczej na karmieniu m┬│odych owadami ,roznymi skorupiakami,wazkami itp,poza okresem legowych g┬│ownie nasiona chwast├│w.jak regularnie bedziesz sypac nasiona do karmnika,nie bedzie zagrozen w postaci kot├│w itp to mozliwe ze ptaki na sta┬│e u ciebie zagoszcza.moze i nawet jakies ciekawe gatunki,czego ci serdecznie zycze
pozdr
aha jesli znajdziesz u siebie gniazdo z jajami lub ptaki wysiadujace lub budujace gniazdo,staraj sie podgladac je z ukrycia bo ³atwo doprowadzic do porzucenia lêgu poprzez niepokojenie
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wida├Ž s┬│onecznik nie tylko "moim" ptakom przypad┬│ do gustu. Zalecany chyba przez wszystkich ornitolog├│w, ptakolub├│w (i tych za dokarmianiem tylko zim┬▒ i tych za ca┬│orocznym).
Z zasob├│w domowej kuchni lepiej ptak├│w nie posila├Ž, chocia┬┐ jak wsypiesz okruchy z ciasta to w karmniku mo┬┐e by├Ž wojna:)
U siebie na wsi jeszcze nie widzia³em wróbla, tylko mazurki. Taka lokalna specyfika. Kos dopiero w tym roku siê pojawi³. Za to piêkny b³otniak zbo¿owy poluje za p³otem.
Wiadrowski - w pewien spos├│b mo┬┐na wybra├Ž gatunek jaki zasiedli budk├¬, lub przynajmniej zwi├¬kszy├Ž szanse. ┬Žrednica otworu, gabaryty, kszta┬│t. Ko┬│o domu mam 4 budki , otwory 28-32mm. Chcia┬│em sk┬│oni├Ž sikorki, ale s┬▒ tylko mazurki. Gdybym otwory zrobi┬│ max. 26mm - wtedy raczej mazurka by nie by┬│o, raczej pleszka, bogatka, modraszka.
ps. Mo¿e za³o¿ymy post ze zdjêciami naszych budek i karmników?
Powrˇt do gˇry
wiadrowski
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 20 Kwi 2011

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestes pewien co do tego b┬│otniaka zbo┬┐owego?samiec czy samica?a moze para?moze uda ci sie za rok zlokalizowac jakies poszlaki gniazdowania.pozdr
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiadrowski napisa│:
jestes pewien co do tego b┬│otniaka zbo┬┐owego?samiec czy samica?a moze para?moze uda ci sie za rok zlokalizowac jakies poszlaki gniazdowania.pozdr
- na pewno b┬│otniak i raczej nie zbo┬┐owy, fantazja ponios┬│a, jakkolwiek nie przygl┬▒dam mu si├¬ zbytnio... To tak jakby za Twoim oknem fruwa┬│ orze┬│ przedni, co sezon, od 4 lat. Na pewno by┬ go zbytnio nie obserwowa┬│Smile Obiecuj├¬, ┬┐e wezm├¬ jutro lornetk├¬ i potwierdz├¬ gatunek b┬│otniaka.
Gniazduje gdzie┬ w pobli┬┐u, okolica do┬Â├Ž urozmaicona, pola, ┬│┬▒ki, lasy, podmok┬│e tereny. Nie mam zamiaru szuka├Ž gdzie gniazduje. Z r├│┬┐nych powod├│w. Z ciekawych ptak├│w jakie mam za p┬│otem, to ten kt├│rego cz├¬sto s┬│ysz├¬, nigdy nie widz├¬ - przepi├│rka.
Powrˇt do gˇry
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy mo┬┐e by├Ž zwyk┬│y, ┬│uskany i ozdobny?B├¬d┬▒ go ptaki ch├¬tnie zjada├Ž, czy musi by├Ž koniecznie nie┬│uskany?Zasoby domowej kuchni-chodzi┬│o mi o groch,ry┬┐,bu┬│k├¬ tart┬▒,p┬│atki owsiane itp.
pozdrawiam
A i popieram utworzenie tematu o karmnikach, budkach itd.

Ostatnio zmieniony przez barbarella dnia Sob Lip 14, 2012 5:24 pm, w ca│oÂci zmieniany 3 razy
Powrˇt do gˇry
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Wto Lip 10, 2012 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i w┬│a┬Ânie postawi┬│am poid┬│o(zdj├¬cie dodam jak b├¬dzie utworzony temat o budkach i karmnikach Wink )
Co do zadrzewie├▒-ok.1km od mojego domu jest niewielki park(oko┬│o 6ha) oraz ok.200m od mojego domu s┬▒ nieu┬┐ytki z du┬┐┬▒ ilo┬Âci┬▒ drzew(oko┬│o 40ha)-czy to nie za daleko i nie za ma┬│a powierzchnia na to aby w moim karmniku by┬│o du┬┐o ptak├│w i r├│┬┐nego gatunku, a nie tylko sikorki,sikorki i...dzwoniec Wink ???
Powrˇt do gˇry
barbarella
Zaawansowny u┬┐ytkownik

PostWys│any: Pon Lip 16, 2012 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy poid┬│o, kt├│re zosta┬│o ustawione w nie nas┬│onecznionym miejscu to du┬┐y jego minus, bo stoi od ponad tygodnia i jeszcze nic nie widzia┬│am Crying or Very sad
Powrˇt do gˇry
Stanis┬│aw
Pocz┬▒tkuj┬▒cy u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 20 Lis 2015

PostWys│any: Czw Sty 14, 2016 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ja dopiero znalaz┬│em to Forum i je┬┐eli mo┬┐na to chcia┬│bym si├¬ pod┬│aczy├Ž do tematu i zada├Ž pytania:) Od nie dawna obserwuj├¬ i dokarmiam ptaki.dokarmiam je w czasie mrozu . Mam pytanie: Czy mo┬┐na dokarmia├Ž sikorki orzechami w┬│oskami? suchym chlebem ? czy w czasie mroz├│w mog├¬ sypa├Ž ptakom np. bu┬│k├¬ tart┬▒?
Dodam ¿e ostatnio dajê sikorkom g³ównie s³onecznik , maj± te¿ wodê do picia

Pozdrawiam
Powrˇt do gˇry
Justyna K
Zaawansowny u┬┐ytkownik

Do│▒czy│: 11 Lis 2009

PostWys│any: Pi▒ Sty 15, 2016 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanis³aw, witaj Smile Wiem, ¿e orzechy w³oskie ptaki jedz± chêtnie. Natomiast co do chleba i bu³ki tartej... pieczywo nie jest polecane jako pokarm dla ptaków, wiêc odradza³abym jego podawanie.
Tutaj mo┬┐na poczyta├Ž o bezpiecznym menu dla ptak├│w z r├│┬┐nych grup (o sikorkach te┬┐ jest artyku┬│): .http://mto-kr.pl/index.php/jak-pomoc-ptakom/2-dokarmianie.html Smile
Powrˇt do gˇry
Tomasz
Site Admin

PostWys│any: Pi▒ Sty 15, 2016 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Orzechy w³oskie roz³upane jak najbardziej. Nieroz³upane... dziêcio³owi u mnie bardzo smakuj±.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona G│ˇwna -> pomoc dla ptak├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idą do strony 1, 2  Nastŕpny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach