Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna Forum www.ptaki.net
Forum dla miłośników przyrody, ptaków, fotografii

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Powrót do strony głównej www.ptaki.net

kilka pytań
IdĽ do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 03, 2012 12:39 pm    Temat postu: kilka pytań Odpowiedz z cytatem

1.Czy dokarmianie i ustawienie poidła, a za razem kąpieliska przez cały rok jest dla ptaków szkodliwe?

2.Dla czego do mojego karmnika zimą przychodzą tylko bogatki i modraszki(raz był dzwoniec), a nie jak do innych rudziki, dzięcioły, szpaki, grubodzioby, kosy?

3.Co zrobić, żeby do karmnika nie przychodziły ptaki drapieżne i inne(koty,sroki,sójki), bo kiedyś powiesiłam słoninę i na drugi dzień nie było całej, a żadnych sikor nie widziałam? Evil or Very Mad

4.Czy zimą muszę codziennie dorzucać jedzenia do karmnika o stałej porze, nawet jak jeszcze wszystkiego nie zjedzą?

5.Czy jedzenie z kompostu(często stare i zepsute rzeczy) jest dla ptaków szkodliwe, bo do mnie codziennie przychodzą wróble, szpaki(kiedyś przychodził również rudzik i samica pleszki)

pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Sob Lip 07, 2012 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad 1. Jeśli jest bezpieczne (niezbyt głębokie) i w bezpiecznym miejscu - nie jest szkodliwe

ad 2. Może mają bliżej dobre karmniki? Może pokarm niezbyt dla nich? U mnie niemal co roku jest inny repertuar gości karmnika.

ad 3. Słoninkę spróbuj wieszać na cienkim mocnym sznurku, druciku. Blisko okien i tak, żeby kot ani pies nie mógł się do niej dobrać.

ad 4. Ja do karmnika sypię jak zniknie pokarm. Bywa, że jest to 3 razy dziennie, bywa, że raz na dwa dni. U mnie jest tak, że jak kończy się zima - przestaję karmić, bo słonecznik po prostu nie znika. Ptaki wolą wtedy pokarm z natury. Wyznacznikiem jest obecność bogatek.

ad 5. Wydaje mi się, że ptaki wiedzą co im może zaszkodzić i wybiorą z kompostownika to co im pasuje. W końcu na wysypiskach śmieci ptaków nie brakuje... Lepiej chyba jednak zabezpieczyć go przed dostępem ptaków. Ja mam kompostownik zrobiony z palet (ale nie euro), paleta przykrywa od góry. Zapewnia dopływ powietrza, duże ptaki nie mają dostępu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość OdwiedĽ stronę autora
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Nie Lip 08, 2012 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Smile , a w końcu dokarmianie ptaków przez cały rok jest szkodliwe dla nich?Bo napisałeś tylko o poidle.
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Nie Lip 08, 2012 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

barbarella napisał:
a w końcu dokarmianie ptaków przez cały rok jest szkodliwe dla nich?
- tu specjaliści się kłócą i swoje racje udowadniająSmile U mnie - może dlatego, że to wieś, blisko pola, łąki i lasy- latem do karmnika drobnica nie przylatuje. Jedynie sroki okradają psa, kawki, kwiczoły, drozd, kopciuszki wyjadają robaki z ogródka, dżdżownice z trawnika. Ale w mieście kawki i wróble (bo na wsi ich nie ma - dopisuję- u mnie na wsi, tylko mazurki) bywały cały rok w karmniku.
Naprawdę różne są poglądy ptasich specjalistów na dokarmianie, od najbardziej skrajnych - w ogóle nie dokarmiać, do tego, żeby dokarmiać ciągle. Czyli nie ma to jak własne wnioski poparte obserwacjami Wink

Ostatnio zmieniony przez Tomasz dnia Wto Lip 10, 2012 7:59 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 09, 2012 2:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mieszkam na obrzeżu miasta - Łodzi - są wróble, raz widziałam mazurka, a kawki występują licznie w pobliskim parku

I jeszcze się zapytam:

Jak łatwym sposobem chronić budki lęgowe, karmniki, poidła, kąpieliska przed kotami (w dzień raczej nie przychodzą, bo się mnie boją, ale w nocy niestety tak)?

Co mam dawać do karmnika(z zasobów zwykłej kuchni Wink )?

U mnie znika pokarm dopiero po tygodniu lub więcej Crying or Very sad A i spróbuję je dokarmiać - jak nie będą przychodzić i zjadać to nie Wink
Powrót do góry
wiadrowski
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 7:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najlepiej wieszac takie budki,ktore utrudniaja dostep drapieznikom,ja robie budki z wlotem max 27mm ,zadaszone tak ,ze wlotu prawie nie widac-zaslania go daszek i bez zadnych patyczków,ptakom wystarczy sama dziura.poza tym ja dno robie z podwójnej drucianej siatki,aby jak najwieksza ilosc krwiopijnych pasozytów wypadała z gniazda umieszczonego w budce.niestety nie da sie wybrac gatunku,ktory chce sie miec w budce,to wszystko to po prostu szczesliwy traf, gdy pozadany gatunek u nas zamieszka
karmniki trzeba ustawiac w miejscach ,gdzie kot czy kuna nie ma szans wejsc,a jesli chodzi o pozywienie do karmnika,u mnie najlepszy byl zawsze niełuskany słonecznik.
ptaki powinno sie dokarmiac tylko w okresie mrozów i ewentualnie gdy lezy gruba warstwa sniegu uniemozliwiajaca wydobywanie nasion spod niego.
jesli chodzi o gatunki w karmniku takie jak np.rudzik,grubodziób czy dzięcioł to wskazana jest bliska obecnosc lasu lub gestych zadrzewien.

jesli chodzi o mazurki i wróble,to ja widuje oba gatunki na wsi(wiekszosc to mazurki), a w miastach wróble,na obrzezach miast oba gatunki

ptaki wróblowate latem (w okresie legowym maj-lipiec)rzadziej zagladaja do karmników,gdyż pary przystepujace do legów skupione sa raczej na karmieniu młodych owadami ,roznymi skorupiakami,wazkami itp,poza okresem legowych głownie nasiona chwastów.jak regularnie bedziesz sypac nasiona do karmnika,nie bedzie zagrozen w postaci kotów itp to mozliwe ze ptaki na stałe u ciebie zagoszcza.moze i nawet jakies ciekawe gatunki,czego ci serdecznie zycze
pozdr
aha jesli znajdziesz u siebie gniazdo z jajami lub ptaki wysiadujace lub budujace gniazdo,staraj sie podgladac je z ukrycia bo łatwo doprowadzic do porzucenia lęgu poprzez niepokojenie
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak widać słonecznik nie tylko "moim" ptakom przypadł do gustu. Zalecany chyba przez wszystkich ornitologów, ptakolubów (i tych za dokarmianiem tylko zimą i tych za całorocznym).
Z zasobów domowej kuchni lepiej ptaków nie posilać, chociaż jak wsypiesz okruchy z ciasta to w karmniku może być wojna:)
U siebie na wsi jeszcze nie widziałem wróbla, tylko mazurki. Taka lokalna specyfika. Kos dopiero w tym roku się pojawił. Za to piękny błotniak zbożowy poluje za płotem.
Wiadrowski - w pewien sposób można wybrać gatunek jaki zasiedli budkę, lub przynajmniej zwiększyć szanse. Średnica otworu, gabaryty, kształt. Koło domu mam 4 budki , otwory 28-32mm. Chciałem skłonić sikorki, ale są tylko mazurki. Gdybym otwory zrobił max. 26mm - wtedy raczej mazurka by nie było, raczej pleszka, bogatka, modraszka.
ps. Może założymy post ze zdjęciami naszych budek i karmników?
Powrót do góry
wiadrowski
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestes pewien co do tego błotniaka zbożowego?samiec czy samica?a moze para?moze uda ci sie za rok zlokalizowac jakies poszlaki gniazdowania.pozdr
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiadrowski napisał:
jestes pewien co do tego błotniaka zbożowego?samiec czy samica?a moze para?moze uda ci sie za rok zlokalizowac jakies poszlaki gniazdowania.pozdr
- na pewno błotniak i raczej nie zbożowy, fantazja poniosła, jakkolwiek nie przyglądam mu się zbytnio... To tak jakby za Twoim oknem fruwał orzeł przedni, co sezon, od 4 lat. Na pewno byś go zbytnio nie obserwowałSmile Obiecuję, że wezmę jutro lornetkę i potwierdzę gatunek błotniaka.
Gniazduje gdzieś w pobliżu, okolica dość urozmaicona, pola, łąki, lasy, podmokłe tereny. Nie mam zamiaru szukać gdzie gniazduje. Z różnych powodów. Z ciekawych ptaków jakie mam za płotem, to ten którego często słyszę, nigdy nie widzę - przepiórka.
Powrót do góry
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy może być zwykły, łuskany i ozdobny?Będą go ptaki chętnie zjadać, czy musi być koniecznie niełuskany?Zasoby domowej kuchni-chodziło mi o groch,ryż,bułkę tartą,płatki owsiane itp.
pozdrawiam
A i popieram utworzenie tematu o karmnikach, budkach itd.

Ostatnio zmieniony przez barbarella dnia Sob Lip 14, 2012 5:24 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Wto Lip 10, 2012 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i właśnie postawiłam poidło(zdjęcie dodam jak będzie utworzony temat o budkach i karmnikach Wink )
Co do zadrzewień-ok.1km od mojego domu jest niewielki park(około 6ha) oraz ok.200m od mojego domu są nieużytki z dużą ilością drzew(około 40ha)-czy to nie za daleko i nie za mała powierzchnia na to aby w moim karmniku było dużo ptaków i różnego gatunku, a nie tylko sikorki,sikorki i...dzwoniec Wink ???
Powrót do góry
barbarella
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Pon Lip 16, 2012 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy poidło, które zostało ustawione w nie nasłonecznionym miejscu to duży jego minus, bo stoi od ponad tygodnia i jeszcze nic nie widziałam Crying or Very sad
Powrót do góry
Stanisław
Początkujący użytkownik

PostWysłany: Czw Sty 14, 2016 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ja dopiero znalazłem to Forum i jeżeli można to chciałbym się podłaczyć do tematu i zadać pytania:) Od nie dawna obserwuję i dokarmiam ptaki.dokarmiam je w czasie mrozu . Mam pytanie: Czy można dokarmiać sikorki orzechami włoskami? suchym chlebem ? czy w czasie mrozów mogę sypać ptakom np. bułkę tartą?
Dodam że ostatnio daję sikorkom głównie słonecznik , mają też wodę do picia

Pozdrawiam
Powrót do góry
Justyna K
Zaawansowny użytkownik

PostWysłany: Pią Sty 15, 2016 10:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stanisław, witaj Smile Wiem, że orzechy włoskie ptaki jedzą chętnie. Natomiast co do chleba i bułki tartej... pieczywo nie jest polecane jako pokarm dla ptaków, więc odradzałabym jego podawanie.
Tutaj można poczytać o bezpiecznym menu dla ptaków z różnych grup (o sikorkach też jest artykuł): .http://mto-kr.pl/index.php/jak-pomoc-ptakom/2-dokarmianie.html Smile
Powrót do góry
Tomasz
Site Admin

PostWysłany: Pią Sty 15, 2016 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Orzechy włoskie rozłupane jak najbardziej. Nierozłupane... dzięciołowi u mnie bardzo smakują.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum www.ptaki.net Strona Główna -> pomoc dla ptaków Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
IdĽ do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: