Strona główna                      

Pliszka siwa - Motacilla alba

Cechy:

Pliszka siwa jest niedużym ptaszkiem. Ma bardzo charakterystyczne ubarwienie , z przewagą oczywiście koloru szarego. Na moich zdjęciach dobrze ja widać - wystarczy popatrzeć i zapamiętać:) W sezonie lęgowym samce mają czarną czapeczkę, która później jaśnieje. Zimą pierś jest biała.
Ma szczupłą budowę ciała, długości około 18 cm, z długim, bardzo ruchliwym ogonkiem. Wdzięczny i niepłochliwy ptaszek.
Pliszki przebywają zawsze w pobliżu wody, gniazda zakładają w najróżniejszych miejscach. W stosach drewna, pod okapem domku letniskowego, w stercie kamieni w pęknięciu muru. Widziałem gniazdo z młodymi pod daszkiem domku na środku pola campingowego. Było to już gdy zaczął się turystyczny ruch, rodzice nie zrażali się tym jednak i co chwila przylatywali z owadami w dziobie.
Pliszki wyprowadzają przeważnie dwa lęgi w roku, pisklęta wylęgają się z pięciu - składanych jedno dziennie - jaj. Pierwszy wylęg już w maju. Wysiadywanie jaj trwa ok. 12 dni, a po dwóch tygodniach pisklęta opuszczają gniazdo. Gniazdo wyścielone jest piórkami, włosami, a na zewnątrz ma oplot ze źdźbeł trawy. Charakterystyczne jest dla gniazd pliszek to, że gniazdko zawsze jest osłonięte od góry.
Pożywieniem pliszek są przede wszystkim owady , larwy ważek (dorosłe również).

Występowanie:

Gdzie woda, tam pliszka siwa. Występuje w całej Europie, średnio liczna w całej Polsce, w okolicach Łomży jest jej dużo , chociaż jakby trochę mniej niż kilka lat temu.
Zimę spędza na północy Afryki, południu Europy.

INNE,CIEKAWOSTKI:

Pliszka siwa to pocieszny ptaszek - lubi zabawę w ganianego. Często siada na polnej drodze a gdy nadjeżdza jakiś pojazd - odlatuje... ale niedaleko, siada 50 metrów dalej i ... Nieraz zdarzało mi się bawić z nią w "ganianego" kilkaset metrów.

OPISY PTAKÓWPowrót do opisów ptakówStrona główna

ZDJĘCIA PLISZKI SIWEJ

Pliszka siwa przegląda się w wodzie? Nie, samczyk właśnie poluje na wodne owady.

Pliszka przegląda się w wodzie

Widok z przodu, wśródłąkowa droga wiosną to świetne miejsce żeby coś przekąsić.

widok z przodu

Czasem trzeba się przeciągnąć

pliszka siwa